“Kentte Yerel Tarih” Sergisi İlk Gün Buluşması Gerçekleştirildi

“Kentte Yerel Tarih” Sergisi İlk Gün Buluşması Gerçekleştirildi
18 Eylül 2014

17 Eylül 2014 Çarşamba günü saat 18:00’da Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi Eyüp Görgüler Süreli Sergi Salonu’nda “Kentte Yerel Tarih” süreli sergi ilk gün buluşması gerçekleştirildi.

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın da katıldığı buluşmanın ilk dakikalarında söz alan Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi koordinatörü Cevat İnce serginin kökeninin 14 yıl önce, 18 Eylül 2000 tarihinde açılan “Çantalar Elimizde” sergisi ve Çanakkale Yerel Tarih Grubu’nun gerçekleştirdiği Çanakkale Cumhuriyet Öncesi Tarihi Eğitim Yapıları Projesi’ne kadar gittiğini belirtti. “Çantalar Elimizde” sergisinin birçok kentlinin belleğinde farklı izlerinin kaldığının ve bu izlerden birinin de Kent Müzesi’nin oluşturulma süreci olduğunun altını çizen Cevat İnce, bu süreçle birlikte kentlilerin kişisel tarihlerini fark edip kafalarındaki bilginin kent belleği ile aktarımına önem vermeye başladıklarına değindi.

Çanakkale Yerel Tarih Grubu üyelerinin de katılımları ve 14 yıl öncesinden anılarını paylaşmalarıyla ilerleyen buluşmada kimi zaman duygusal anlar da yaşandı. Yerel tarih çalışmalarının bir kent belleğinin gelişimine olumlu yönde katkıda bulunduğu katılımcılar tarafından dile getirildiği buluşmada özellikle bir kente sonradan gelenler için yerel tarih çalışmalarının aidiyet duygularını güçlendirdiği üzerinde duran katılımcılar gelecekte yapılabilecek projeler için fikirlerini paylaştılar.

“Kentte Yerel Tarih” süreli sergisi 7 Ocak 2015 tarihine kadar Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi Eyüp Görgüler Süreli Sergi Salonu’nda ziyarete açık olacak.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir