“Beni Belediye Başkanlığı’ndan Uzaklaştırmak İçin Tezgah Kuruyorlar”

31 Mart 2011

Çanakkale’de, ihaleye fesat karıştırıldığı iddiasıyla çıkarıldıkları mahkemede 8 kişi ile birlikte tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan CHP’li Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan, düzenlediği basın toplantısında açtı ağzını, yumdu gözünü.

Makamında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Kepez Belediye Başkanı Dr. Ömer Faruk Mutan, kendi döneminden önceki dönemde belediyenin yaptığı bazı ihalelere fesat karıştırılıp resmi belgede sahtecilik yapıldığı iddiasıyla gerçekleştirilen operasyonda kendisinin de gözaltına alınmasının bir art niyet taşıdığını iddia ederek, “2007-2008 yılında yapılan parke taş ihalelerinde sahte olduğu iddia edilen bir firmaya ait iş bitirme belgesi sebebiyle ortaya çıkan bu olayı benimle ilgilendirmeye çalışıyorlar. Benim belediye başkanlığı dönemimden önce olan bu olayla beni işin içine çekip kumpas uygulamaya çalışıyorlar” dedi.

“TELEFONLARIMIZ DİNLENMİŞ”
Savcılığa ifade vermek için gittiğinde telefon dinlemesine takıldığını da öğrendiğini belirten Dr. Ömer Faruk Mutan, “Savcılıkta bana öyle şeyler soruldu ki, gülmemek elde değil. Bu taş ihalesindeki yolsuzluk iddiasıyla alakası olmayan sürü ile soru soruldu. Bunlar da telefon dinlemesine takıldığım konuşmalarmış. Bir de beldede müteahhitlik yapan İ.Ş.G., ifadesinde 2009 yılı Eylül ve Ekim ayında Kepez’de imar tadilatıyla 4 kat olan imar izninin 5 kata çıkarılması sırasında benim belediyeye bağış olarak 1 daire isteğimi, bunu vermemesi üzerine de beldede yapımı devam eden cami derneğine 40 bin TL bağışı yapmamı istediğimi söylemiş. Bu kişi beldemizde müteahhitlik yapıyor. Kat artışı sırasında yaşanan bu olayların inşaatı yapan kişilere getirisi oluyor. Belediyelerinde bu getiri karşılığında inşaat yapan kişilerden talepleri olur. Ben de bu şahıstan 1+1 şeklinde daire talep ettim. Daha sonra bana gelen bu şahıs daire veremeyeceğini, buna karşılık para vermek istediğini söyledi. Ben de kendisini cami inşaatı derneğine para yardımı yapmasını söyledim. Ancak bugüne kadar oraya da para yardımı yapmadı. Bütçesi kıt olan belediyeler genel olmak üzere hemen hemen tüm belediyelerini yaptığı uygulamalardır bunlar. Bunun hukuksal bir dayanağı yok. Ancak hukuka aykırı bir tarafı da yok” ifadelerini kullandı.

“CAMİYE BAĞIŞ İSTEDİK DİYE NELER YAPIYORLAR”
Başkan Mutan, 24 yıldır hekim olduğunu, bunun 14 yılını da yönetici olarak geçirdiğini da belirterek, ” Sağlık İl Müdürlüğü de yaptım. Bir önceki dönem de belediye başkanlığı yaptım. Birçok sivil toplum kuruluşunda yönetimde bulundum. Aktivist oldum. Birkaç tane dernek kurdum. Benimle çalışanlar yönetim tarzımı bilirler. En büyük sakatlığım ne? Çok ‘large’ bir adamım ben. Ben belediye başkanıyım arkadaşlar. Ben herkesle oturup konuşacağım. Affedersiniz, ibn…yle, o…la da, adam gibi adamla da. Benim de bir yaşam değerlerim var. Ben çok camiye giden biri falan değilim ama benim halkımın istediği bir yere de cami yapmaya çalışıyorum. Şu an minaresi de bitmek üzere. Bağış istemişiz. Sorguda, ‘Oh oh maşallah cami’ diyorlarmış. Gidin sorun cami derneği başkanı da orada. Siyasi zihniyet olarak da benden çok uzak olmasına rağmen 1,5 yıldır ortaklaşa olarak ortaya ihtiyacı giderecek bir yapı oluşturmaya çalışıyoruz. Bakın açık konuşuyorum. Bu cami 19 Mayıs tarihinde bitirilecek ve 1,5 yılda tamamlanmış olacak. Hodri meydan, devlette bir cami yapsın 1,5 yılda da görelim alnından öpeceğim. Haydi buyurun” dedi.

“BENİ BELEDİYE BAŞKANLIĞINDAN UZAKLAŞTIRMAK İÇİN TEZGAH KURUYORLAR”
Konuşmasında kendisi ile ilgili bir tezgah kurulduğunu da iddia eden Dr. Ömer Faruk Mutan, “Şu an top direkten dönmüş durumda. Şu an top oyundadır. Kim gol atar bilemiyorum. Örneğin Adana’da Aytaç Durak. Adamın suçu yok. 65 müfettiş gelmiş gitmiş. İdare halen belediye başkanını idareden uzak tutuyor. ‘Soruşturmanın selameti, alın lan bunu’ diyorlar. 1 yıldır Kepez’de muhalif meclis üyelerinin kurdukları ortam kumpas bu. Sandıktan kıvıramadıklarını, farklı bazı tezgahlarla halletmeye çalışıyorlar. Buradan açık açık söylüyorum. İnatla aynı yoldan devam edeceğim. İnatla doğrularımı söyleyeceğim. İnatla benden korksunlar. Seçim sathı mahalline giriyoruz. Kahve toplantılarına geldiklerinde benim soracağım sorulara cevap vermek zorunda kalacaklar. Bakılım o sorulara cevap verebilecekler mi? Bilmiyorum. Ama nefesim enselerinde olacak” dedi.

Çanakkale Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü ekipleri, merkeze bağlı Kepez beldesinde yaptıkları operasyonda içlerinde Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan da bulunduğu 9 kişiyi gözaltına almıştı. Yapılan sorgulamanın ardından adliyeye sevk edilen Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan ile birlikte Kepez Belde Belediyesi yöneticilerinden E.K., M.B., A.D., iki ayrı firmada görevli Ü.T., N.T., İ.K., S.T. ve A.T., “ihaleye fesat karıştırma”, “resmi belgede sahtecilik” ve “rüşvet” suçlamalarıyla çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir