Kepez Belediye Başkanı Mutan’dan Aylık Değerlendirme

12 Şubat 2013

Kepez Belediye Başkanı Dr. Ömer Faruk Mutan aylık olağan toplantısını gerçekleştirdi.

Kepez Belediye Başkanı Dr. Ömer Faruk Mutan çeşitli konulara ilişkin düzenlediği toplantıda çarpıcı açıklamalarda bulundu. Başkanlık makamında gerçekleştirilen toplantıda konuşan Mutan ilk olarak huzurevi konusuna değindi. Başkan Mutan huzurevinde bir yol alınamadığını belirterek; “3 yıla yaklaşan bir süreçte parası ayrılmış, beceriksiz iş bilmez bürokratların maalesef yine beceriksizliklerinin bir başlangıcı 2013 yılıyla inşallah tamamlanmaz ve bir beceri ile biter. Çünkü, bu yatırım bedeli olan 6 trilyon para hala orada duruyor. Bu para doğal olarak değerini kaybetti. Eğer biraz daha böyle giderse bu paranın değeri de daha da azalacak. Bütçede ayrılmış olan 6 trilyonluk para ile Kepez’e, eski piknik alanımızın ön tarafına tahsisi tarafımızdan yapılmış olan huzurevi temelinin kazmasını vuramayacaklar gibi geliyor” dedi.

“Bürokratlar uyarılmalıdır”
Mutan duble yol konuları ile ilgili de açıklamalarda bulunarak; “Çanakkale’ye ne yaptılar? Kısmen de olsa duble yollar yaptılar. Kepez’den geçen duble yollar için teşekkür ediyorum. Genel başkanımızın da dediği gibi duble yolları da karayolları yaptı galiba diyeceğim. Huzurevinin, Kepez’in ve Çanakkale’nin hakkı olan bu paranın bir an önce burada ekmeğe, aşa işe dönüşmesi için bir an önce buradan yetkililere sesleniyorum. Başta Sayın Valim olmak üzere gerekli bürokratlarını uyarırsa, bir an önce bu yatırım da devreye girerse, en azından bir şey yapılmış olur. Zaten yapılmamış olanları alt alta toplarsak elde kocaman bir sıfır var” diye konuştu.

“Hastane yapımı inşallah 30 Şubat olmaz”
Yeni hastane yapımı ile ilgilide değerlendirmelerde bulunan Mutan; “Kepez Belediye sınırları içerisindeki 500 yataklı devlet hastanesi şubat ayında ihale edilecek denilmişti. Bazı kaynaklardan aldığımız bilgilere göre devletin parası yokmuş ve bu yatırımı yapılamıyormuş. Diğer iddia ise Sağlık Bakanlığı TOKİ’ye para vermiyormuş o yüzden yapılmıyormuş. Bunun gibi dedikodular var. Devlet hastanesi de ağızda çürümeye başlayan bir sakıza dönecek gibi geliyor. Biz belediye olarak 500 yataklı, ilimize kazandırılacak olan hastanenin hangi sebeplerle, neden hala ihale edilmediğinin kamuoyuyla paylaşılmasını istiyorum. 2 tane maket gösterilip işte şöyle böyle demekle olmaz. Bunu bırakalım da yapılacak olan işe gelelim. Yapıldı mı? Yapılmadı. Ne zaman yapılacakmış? Şubat’ta. Bakalım hangi Şubat’ta onu bekleyeceğiz. 30 Şubat olmaz inşallah” şeklinde konuştu.

“Hastane kantini neden kapatıldı”
Tıp Fakültesi Hastanesi’nin ek binasına açılan kantin ile ilgili gelinen noktayı da değerlendiren Başkan Mutan, “Tıp Fakültesi Hastanesi’nin en son sosyal tesis diye yutturulup, geçen hafta itibariyle de kapattıkları ek binanın içindeki kantin olayı. Kaçak ruhsatsız çalıştırılan sosyal tesis ihtiyacı bitti de mi kapattılar? Kaçak kantini savunanlar, buranın sessiz sedasız kapatılmasına ne diyecekler. Bize sadece kendi üyelerimize ve personelimize dönük sosyal tesistir deyip 5 litrelik suları satmaya çalışanlar, ön taraftaki o büyük kantin ihalesinden sonra bu sosyal tesisi kapattılar. Acaba öndeki kantini, sosyal tesis kapsamında ÇOMÜ İktisadi teşebbüsü çalıştıramaz mıydı? İhale ettiler ve verdiler. Acaba ihaleyi alan vatandaş ?Kardeşim bu pamuk pazarında beyaz köpektir mi? Bunu kapatın mı?’ dedi. Peki dün niye burayı açmak için çaba gösterdiler? Bize engel çıkardılar? Ne oldu da bunu kapattınız? Bize birebir rektör yardımcısının imzasıyla gelen yazıyla olduğu gibi, sosyal tesis maskesi adı altında inatla burayı açıp, sonra kapatıp, bu ara maalesef müsamere talebesi gibi, başhekimin eşinin önüne mikrofonlar konup sanki bir müsamere gibi benim üzerimden ve kapatılmış kaçak kantin üzerinden Tabip Odası’na bakın hastaneye saldırı var deyip, bir müsamereyi oynadılar. Tabip Odası bu müsamereden sonra gerekli cevabı verdi. Tabip Odası onur odasıdır. Onurla yönetimlerinde yer aldığım bir kurumdur. Hak ve hukuk mücadelesi vermektedir. Kantin mücadelesi vermemektedir. Madem sosyal tesisti, ihtiyaç vardı da, buradaki personel imha mı oldu? Herkes gitti mi?” dedi.

“Paralar üst geçit ile Kipa’ya gidiyor”
Kepez Belediye Başkanı Dr. Ömer Faruk Mutan üniversiteden Kipa’ya yapılan üst geçidin yerini yanlış olduğuna değinerek; “Maalesef her şeyi para algısıyla görenler ben bir önceki toplantımda da bahsettiğim gibi direk üniversiteden Kipa’ya üst geçidi yaptılar. Biraz öncede ifade ettim. O üst geçitten böyle insanlar, öğrenciler yürümüyor. Paralar yürüyor Kipa’nın kasasına iniyor. Bir arka taraftaki üst geçit yanlış yerdir. İnatla bunu söylüyorum. TOKİ 960’da binin üzerinde konutla birlikte 3 binin küsür tane insan yaşamaktadır. Yaya geçişleri yoktur. Tellerle bölünmüş orta refüjün belli aralıklarında bıraktıkları boşluklardan geçmektedir insanlar. Yanlış yere yapılan bu üst geçidin bir an önce doğru bir noktaya taşınması gerekmektedir. Bunun altını tekrar çiziyorum. Kaygısı insan canı olmayan bir aklın getirdiği zihniyet üniversite öğrencilerinin baba harçlıklarının Kipa’nın kasasına nasıl akacağı üzerinden üst geçit yaptırıyor. Aksini iddia eden varsa, öyle değil diyen varsa gitsinler üst geçidin fotoğrafını çeksinler orada bakın üst geçit nereden nereye gidiyor bir görsünler” dedi.

“Piknik alanımı istiyorum”
Kepez Belediyesine devri bir türlü yapılmayan piknik alanı ile ilgili de suç duyurusunda bulunacağını belirten Mutan; “Benim eski piknik alanımın ve meydanımın tahsisini hiç oyalanmadan müfettiş tenkiti üzerinden bize devredilmesi gerektiği yasal çerçeve içinde devredilmesi gereken bu iki alanın yani hazineye ait bu alanların bu ay içinde bize devri yapılmazsa görevliler hakkında ilgili mercilere şikayette bulunacağım. Net konuşuyorum. Yok genel müdürlüğe yolladık, yok bakanlığa gitti, yok milli emlakta şurada burada değil biran önce insan yaşamına katkı sunacak sosyal donatı alanlarına dönmesi için buraların belediyeye tahsisinin gerçekleşmesi gerekiyor. Hiçbir bürokrat hangi noktada hangi pozisyonda olursa olsun Kepez halkına, bu ülkede yaşayan bu insanlara böyle bir haksızlık yapmaya hakkı ve hukuku yoktur” diye konuştu.

“Okulumuz 2013 programında”
Atan ailesi tarafından bağışlanan okul arazisinin 2013 programına alındığının altını çizen Mutan; “Yaklaşık 26 Kepezli vatandaşın bağışlarıyla ilk Belediye Başkanımız Sayın Halil Atan’ın dedesinin adının verileceği, yerin bağışlandığı Boğaz kentteki İlköğretim Okulumuzun 2013 yılı programına alınmış olduğunu inşallah bu senede kazma vurulacağı duyumunu aldık. İhtiyaçtır ve ihtiyaç haline dönüşmüştür. Özellikle bu 4+4+4’lerle birlikte fiziki koşulların rahatlatılması açısından biran öncede kazma vurulup bacası tüter hale getirilmelidir. Çocuklarımızın eğitim ve fiziki koşulları düzeltilmelidir” şeklinde konuştu.

“Arabacılara bir kişi daha eklenmiş”
Mutan araç kiralayanlara bir kişinin daha eklendiği vurgusunu yaparak; “Bu ara arabacılara bir kişi daha eklenmiş. Hani şu kamuya araç kiralayanlara. Gençlik kolları başkanımızda eklenmiş. Merkez İlçe Başkanımız gibi. Ama sevgili merkez ilçe başkanı AKP’nin çıkacak hangi kurumda kaç aracı olduğunu paylaşacak kamuoyu ile. Kaç paraya kiraya verdiğini paylaşacak. Böyle Türk filmlerindeki zengin fabrikatör gibi fabrika görüntüsü alamayan patronlar gibi esnaf falan da gezmeyecek bunu bir izah edecek. Diğer arkadaş da ona eklendi. Oda hangi kamu kurum kuruluşlarında aracı olduğunu oda izah edecek. Bunu kamuoyu ile paylaşmak zorundalar. Yanında gezdirdikleri gençlere işte aman görme cambaza bak hesabı yapmamak zorundalar. Diğeri de öyle. Birde kantinciler var. Gördüğünüz gibi Tıp Fakültesindeki kantin kapandı ama inatla bütün binalarda kantinlere devam ediyorlar. Yollarını açık ediyorum. Ben bir kantin hesabı yaptım. O hesap hala geçerli. Birde bu gemicikçi açıklamadı bu gemisini. Hisseliğini, ne kadar hissedar olduğunu, hangi hatta çalıştığını, geminin adını. Bu arkadaş da açıklarsa Çanakkale kamuoyuda bu konuda bilgi sahibi olur” dedi.

“Marina yeri hazır”
Mutan son olarak marina yeri ile ilgili ÇTSO’ya gönderme yaparak; “Çanakkale Belediyesi marina ile ilgili Kepez’i işaret etmiş. Kepez Limanının yanında Çanakkale bakan kısmı yaklaşık 7-8 yıldır burada hali hazırda bekliyor. Buda kazma. Hadi bakalım ÇTSO. Al bu kazmayı başla marinaya. Herşey hazır. Hiç polemiğe lafa mafa gerek yok. Buranın tüm teknik analizleri İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri tarafından yapıldı. Bundan yaklaşık 8-9 yıl önceydi bu işlem biteli. O günden bu güne duruyor. ÇTSO’yu kutluyorum. Evet Marina Çanakkale’ye bir ihtiyaçtır. Kepez Çanakkale’dir. Çanakkale Kepez’dir. Alın size proje, alın size ÇED’ler, raporlar yol döşeli yani. Yürüyün ve ulaşın. Alın buda kazma yok kazma vurmayalım dolgu yapacağım diyorsanız buyrun. Bu tartışmayı Çanakkale’de uzatmayalım. Kepez nerede. Kepez Çanakkale’nin bitişiğinde bir yerleşim alanı” dedi.

[Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir