Kepez Limanı’nda Olası Bir Terör Saldırısına Karşı Tatbikat Yapıldı

27 Mart 2012

Çanakkale’de Kepez Limanı’nda olası bir terör saldırısına karşı yapılan tatbikat nefes kesti. Karada ve denizde gerçekleştirilen tatbikatta limana terör saldırısı düzenleyen şahıslar sahil güvenlik ekipleri tarafından denizde yakalanırken, limanda patlayan temsili bomba sonucu çıkan yangın da itfaiye ekiplerince kısa sürede söndürüldü.

Senaryo gereği, sabah saatlerinde Kepez Limanı’nda bağlı bulunan “M/V Bayrak” isimli gemiye maden yüklemesi için gelen nakliye aracının şoförü, araçtan iskele sahasına inerek iskele çevresi ile liman sahası içerisinde bulunan atık kabul tesisinin fotoğraflarını çekti. Durumu fark eden özel güvenlik görevlileri, emniyet birimlerine haber verdi. Bu sırada şahsın çıkışının engellenmesi amacıyla özel güvenlik görevlileri de tesis ana girişini kontrol altına aldı. Kısa sürede bölgeye gelen emniyet birimleri, şahsı gözaltına alarak emniyete götürdü. Şahsın evinde yapılan aramada ise liman tesisinin ve bölgenin krokisi, tesisin karadan ve denizden çekilen fotoğrafları, liman sahası içerisinde yer alan atık kabul tesisinin fotoğrafları ve bomba yapımında kullanılan çeşitli materyaller ele geçirildi. Durum Çanakkale İl Emniyet Müdürlüğünce ivedilikle Çanakkale Valiliğine bildirildi. Valilik de Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına haber verdi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ISPS Kod Daimi İzleme Komitesi Başkanlığında durum değerlendirilerek Çanakkale Kepez Liman Tesisi ve limanda bağlı bulunan tüm gemiler için ISPS Kod kapsamında güvenlik seviyesinin seviye 1’den seviye 2’ye yükseltilmesi gerektiğine karar verildi ve durum tesis güvenlik sorumlusuna bildirildi.

LİMANA TEKNEDEN TEMSİLİ BOMBALI ÇANTA ATILDI
Öte yandan tatbikat senaryosu gereği Kepez Limanı’nın yan kesiminden geçen bir tekneden liman sahasına şüpheli bir çanta atıldı. Bunun üzerine devreye giren ekipler, kısa sürede bölgeyi güvenlik çemberine alarak içeriye girişleri engelledi. Paketin bomba olma ihtimaline karşı Çanakkale Emniyet Müdürlüğü birimlerine durum haber verildi. Bomba imha ekiplerinin bölgeye gelmek üzere yola çıkmasına rağmen paketin patlaması ve yangın çıkması üzerine duruma Çanakkale ve Kepez Belediyelerine ait itfaiye ekipleri müdahale etti. Kısa sürede temsili yangın söndürüldü.

DENİZDE KOVALAMACA YAŞANDI
Bu arada temsili bombalı paketi liman sahasına atarak kaçan şahıs da sahil güvenlik ekiplerinin denizde yaptığı kovalamaca sonunda yakalandı. Balıkçı teknesi ile bölgeden kaçmaya çalışan şahıs gözaltına alındı.

Kepez Liman Tesisi Güvenlik Sorumlusu (LTGS) Evren Beceren, yapılan tatbikatın başarı ile sonuçlandığını belirterek, “ISPS (International Ship and Port Facility Security) Uluslararası Gemi ve Liman Tesisi Güvenliği kod kapsamında Mülki İdare Amirliği ve Liman Başkanlığı koordinesinde Emniyet Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Grup Komutanlığı, Gümrük Müdürlüğü, Sahil Sıhhiye ve Kepez ve Çanakkale Belediyesi ile müştereken icra edilen tatbikatlar, bundan sonra da belirli dönemlerde yapılacak. Bugünkü tatbikatta da ekiplerimiz olası bir terör saldırısına karşı neler yapılabileceğini uygulamalı olarak görme fırsatını yakalamış oldu” dedi.

Bu arada tatbikatı Kepez Mülki İdare Amiri Çanakkale Vali Yardımcısı Hüseyin Kulözü de izledi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir