Kepez Limanı’nda Sintine İşleme Bölümü Yeniden Faaliyette

16 Şubat 2010

Çanakkale merkeze bağlı Kepez beldesinde hizmet veren ve bir süre önce de çalışmaların durduğuna dair açıklama yapılan Kepez limanındaki sintine (atık) ayrıştırma tesisi Denizcilik Müsteşarlığı?nın devreye girmesiyle yeniden faaliyete başladı.

Kepez Liman İşletme Müdürü Evren Beceren, bazı sebeplerden dolayı geçtiğimiz hafta içerisinde tesiste çalışmaları durdurma kararı aldıklarını belirterek, ?Atıkların ayrıştırıldıktan sonra geri dönüşüme gönderilmesi ve satılması gerekiyor. Bu konuda da Çevre ve Orman Bakanlığı?nın dayatmaları var. Atıkları sadece çimento fabrikalarına gönderebildiğimizden dolayı tesis zarar ediyorduk. Bu sebeple de çalışmaları durdurma kararı almıştık. Ancak daha sonra Denizcilik Müsteşarlığı ile yaptığımız görüşmelerden olumlu sonuçlar aldık ve tesisi yeniden faaliyete soktuk? dedi.

Denizcilik Müsteşarlığı Çanakkale Bölge Müdürü Ender Kurt ise yaptığı açıklamada Kepez Limanında hizmet veren sintine (atık) ayrıştırma tesisinin yeniden faaliyete başlamasının önemine değinerek, ?Kısa süren bir anlaşmazlık sonucu tesiste faaliyetler durdurulmuştu. Ancak yapılan görüşmeler sonunda olumlu sonuçlar alındı ve tesiste yeniden çalışmalara başlandı? dedi.

Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan da yaptığı açıklamada ekonomik krizin olduğu bir dönemde bir tesisin kapatılmasının ülke ve il ekonomisine büyük zararının olacağını belirterek, ?Bu sorunun çözümlenip tesisin yeniden faaliyete geçirilmesinde katkısı olan herkese teşekkür ediyoruz. Bu yerin yeniden çalışmaya başlamasıyla 40-50 kişi yeniden işlerine kavuştular. Ayrıca geri dönüşüm sistemi sayesinde atıkların değerlenmesi de ülke ekonomisine bir katkı sağlamaya devam edecek. Bu da çok önemli? dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir