Kepez Limanı’ndan ÇOMÜ Su ürünleri Fakültesi’ne Destek

15 Ocak 2011

Çanakkale Kepez Limanı, Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Su Ürünleri Fakültesi’nin deniz ağ kafes eğitim-araştırma faaliyetlerine tam destek verdi.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Liman Müdürü Evren Beceren, üniversite öğrencilerinin tam donanımlı mezun olarak sektör içerisinde aktif rol oynayabilmeleri açısından gerçekleştirilen projelere ellerinden geldiğince destek vereceklerini belirterek, ?Bu kapsamda bizlerde Çanakkale (Kepez) Limanı desteğiyle Dardanos Yerleşkesi açıklarında, kıyıdan 0,6 mil mesafede eğitim, araştırma ve uygulama amaçlı açık deniz ağ kafes ünitesi kurumasına katkıda bulunduk. Bu sistem üzerinde uygulamalı eğitim faaliyetleri ile öğrencilerin açık deniz ağ kafes sistemlerinde deneyim kazanmaları sağlanacak. Ayrıca sistem üzerinde ulusal ve uluslararası projelerle gerçekleştirilecek araştırmalarla ülkemiz ve dünya akvakültür sektörüne yön verilmesi hedeflenecek? dedi.

Evren Beceren, çapalama faaliyetlerinin gerçekleştiği operasyonda öncelikle Kepez Limanı?nda sistem için ön hazırlıklar yapıldığını, sonrasında ise hazırlanan malzemelerin, araştırma ve uygulama sahasına Kepez Liman?dan taşındığını da belirterek, ?Proje çalışma ekibi hazırlanan sisteme yakın zaman içerisinde offshore tipi ağ kafeslerin de kavuşacak. ABD-UNH işbirliğiyle başlatılan kafes teknoloji projesi bu alanda yeni ulusal ve uluslararası proje ve işbirliklerine de davetiye getirebilecek? dedi.

Öte yandan ÇOMÜ Su Ürünleri Fakultesi Dekanı Prof. Dr. Şükran Cirik, Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Yeşim Büyükateş, Öğretim Üyesi ve Offshore Kafes Teknoloji Projesi Eş-Koordinatörü Doç. Dr. Murat Yiğit, Çanakkale Liman İşletmesi adına hazırlamış oldukları teşekkür belgelerini takdim etmek üzere limana ziyarette bulundu. Ziyaret sırasında, Liman Yöneticisi A. Ali Özgen ve Liman Müdürü Evren Beceren eşliğinde Atık Kabul Tesisi de yerinde gezilerek gelecek dönemlerde üniversite öğrencilerine staj olanakları sağlanması hakkında görüşmeler yapıldı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir