Kepez Sahilinde Baygın Halde Bulunan Deniz Kaplumbağası Kurtarılamadı

17 Ekim 2012

Çanakkale’nin Kepez Beldesi sahilinde balıkçıların ağlara dolanmış ve baygın halde bulup Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerine bildirdiği 1.10 metre boyunda ve 70 kilogram ağırlığındaki deniz kaplumbağası yapılan operasyonlara rağmen kurtarılamadı.

Ağlara takılarak boğulan ve hiçbir refleks vermeyen deniz kaplumbağası, özel bir klinikte 5 saat süreyle solunum cihazına bağlanarak yaşama döndürüldü. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Deniz Kaplumbağaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (DEKUM) ekipleri tarafından gece saat 01.00 sıralarında bulunduğu yerden alınarak, ilk müdahale için bu tür vakalarda ortak çalışma yaptıkları özel bir kliniğe getirilen, burada Veteriner Özay Bedizci tarafından kontrol edilen deniz kaplumbağasının boğulduğu belirlendi.

İki Saatte Hayata Döndürüldü
Veteriner Özay Bedizci, deniz kaplumbağasının ağlara takılması sonucunda boğulduğunu ve kliniğe geldiğinde hiçbir refleks vermediğini söyledi. Bunun üzerine kaplumbağayı hemen solunum cihazına bağladıklarını belirten Bedizci, “Deniz kaplumbağasının refleksleri suni teneffüs ile 2 saat sonra yerine gelmeye başladı. Sabah saat 05.00 sıralarında ise tamamen kendi başına solunum yapabilir duruma geldi” dedi.

Boğazından Olta Çıktı
Başka bir sağlık sorununun bulunup bulunmadığını tespit etmek için kapsamlı bir muayeneden geçirilen ve röntgenleri çekilen deniz kaplumbağasının boğazında da bir olta tespit edildi. Veteriner Özay Bedizci, küçük bir operasyonla boğazındaki oltanın da çıkarıldığını belirtti.

Hayata Tutunamadı
Çanakkale Boğazı’nda hareketsiz bir şekilde bulunan ve suni solunum cihazıyla yaşama döndürülen deniz kaplumbağası, tedavi altına alındığı klinikte yapılan tüm müdahaleye rağmen kurtarılamadı. Bedizci, deniz kaplumbağasına Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Dardanos Yerleşkesi’nde otopsi yaptıklarını belirterek, “Kaplumbağayı maalesef kaybettik. Otopsi sonucuna göre, hayvanın karaciğer yetmezliği nedeniyle telef olduğunu belirledik” dedi.

Deniz kaplumbağasını ÇOMÜ’ye teslim ettiklerini belirten Bedizci, hayvanın üniversite yetkililerince gömüleceğini kaydetti.

[Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir