Kepez Yağlı Güreşleri Nefes Kesti

19 Mayıs 2009

Çanakkale?de Kepez Belediyesi’nin düzenlediği 41. Geleneksel Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde 200 pehlivan birbirleriyle kıyasıya mücadele etti. Zaman zaman hızlarını alamayan güreşçilerin seyircilerin üzerine yuvarlanması büyük heyecana neden oldu.

Kepez Stadyumunda gerçekleştirilen güreşler öğle saatlerinde başladı. Yurdun değişik bölgelerinden 200?e yakın pehlivanın katıldığı güreşlerde özellikle gelecek vadeden minik güreşçiler büyük ilgi gördü. Yaklaşık bin 500 kişinin izlediği güreşlerde hızlarını alamayan bazı güreşçilerin seyircilerin üzerine yuvarlanmaları heyecana sebep olurken, bazı mağlup güreşçiler ise gözyaşlarına hakim olamadı. Bu arada yapılan ağalık seçiminde ise Yunanlı İşadamı Anestis Milonays 70 Bin TL vererek Kepez Güreşlerini yeni ağası oldu. Müsabakalar sonunda başpehlivanlığı finalde rakibi Serhat Gökmen’i yenen Antalya’dan Osman Aynur kazandı.

Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan, ata sporu güreşlere her zaman sahip çıkacaklarını belirterek, ?Bu yılki güreşlere gösterilen ilgi bizleri çok sevindirdi. Güreşlerimizi Yunanistan?dan İşadamı arkadaşımız Anestis Minolays da izledi. Yapılan ağalık seçiminde de 70 bin TL ile güreş ağası oldu. Küreselleşen dünyada kardeşliğin ve barışın denizi olan Ege’nin iki karşı ucunda yer alan Türkiye ile Yunanistan iki dost ülke özelliğin devam ettiriyor. Anestis Milonays, ağalığı kazanmasıyla artık Kepezli oldu? dedi.

Anestis Milonays de yıllardan buyana yağlı pehlivan güreşlerine ilgisi olduğunu ifade ederek, ?Ömer Faruk Mutan, benim çok iyi arkadaşım. Kendisinin davetiyle Kepez’e geldim. Ağalığı kazandığım için de oldukça mutluyum? dedi.

Güreşlerden sonra ise dereceye girenlere törenle ödülleri verildi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir