KETEM Başarılı Çalışmaları ile Göz Dolduruyor

KETEM Başarılı Çalışmaları ile Göz Dolduruyor
23 Ağustos 2012

Çanakkale’de 1998 yılında faaliyete başlayan Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) başarılı çalışmaları ile göz dolduruyor.

Çanakkale Halk Sağlığı Müdürlüğü yetkilileri kanserle savaşın temel ilkesinin kanserden korunma olduğunu belirterek, “Halkımızı erken tanı açısından, uyarıcı nitelikteki kanser ön belirtilerini ve uygulanan tarama programları hakkında bilgilendirmek, bilinçlendirmek ve farkındalık kazandırmak, kanser mücadelesinde en önemli unsur. Ülkemizde de bu kapsamda toplum tabanlı kanser taraması konusunda, pek çok uluslararası kurumca örnek gösterilen Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM) kurulmuştur. Bu merkezlerde meme kanseri, rahim ağzı kanseri ve kalın bağırsak kanseri ulusal tarama standartları doğrultusunda ücretsiz olarak yapılmaktadır. Ayrıca kanser, dengeli beslenme, sigara ile mücadele ve fiziksel aktivite konularında eğitimler verilmektedir. Çanakkale İl merkezinde Devlet Hastanesine entegre olarak kanserden korunma, erken tanı, eğitim ve tarama yapmak amacı ile 18 Mart 1998 yılında Çanakkale İli KETEM (Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi) birimi kurulmuştur” dedi.

“Kanser vakalarının yüzde 67’si önlenebilir kanser türleri”
Kanser vakalarının yüzde 67’sinin önlenebilir kanser türleri olduğunu da belirten Halk Sağlığı Müdürlüğü yetkilileri, “Kanserden korunma, erken tanı ve kanserden ölüm oranını azaltmanın en etkin yolu toplum tabanlı ulusal standartlara uygun tarama programlarının uygulanmasıdır. Bu amaçlar doğrultusunda İlimizde 2009 yılında Barbaros Mahallesinde 50-69 yaş arası 1913 kadın hedef nüfusa Meme kanseri taraması başlatılmış, 2 yıl içinde 1. aşaması başarı ile tamamlanmıştır. 2. aşaması 01.03.2011 tarihinde başlatılmış ve halen devam etmektedir. İlimizde Toplum Tabanlı Meme Kanseri Tarama programları Gülpınar, Erenköy, Balıklıçeşme, Gümüşçay Beldelerinde yapılmakta olup, ayrıca Söğütalan, Babakale, Durali, Alçıtepe köylerinde tarama programları uygulanmıştır. Eceabat İlçesi 01.07.2012 tarihinde tarama programına alınmıştır. Hedefimiz tüm Çanakkale’de 50-69 yaş arası kadınlara meme kanseri ve 30-65 yaş arası kadınlara rahim ağzı kanseri tarama programını uygulamaktır. 01.04.2010 tarihinde Çanakkale Merkez İsmetpaşa Mahallesinde rahim ağzı kanseri taraması 30-40 yaş arası 1100 kadın hedef nüfusa başlatılmış olup, halen devam etmektedir. Sigara Bıraktırma Polikliniğine şimdiye kadar başvuruda bulanan hasta sayısı 1700 kişidir.Tedavi programına alınan hastalarımızdan yüzde 58 başarı sağlanmıştır. 18 Mart 1998 yılında kurulan KETEM Ünitesinde 08.08.2012 tarihi itibarıyla Çanakkale İlinde 27.542 kişiye mamografi çekilmiş, 8.044 kişiye smear taraması yapılmış, 45.912 kişiye halk eğitimi yapılmıştır. Eğitimli personeli ve donanımlı alt yapısıyla Çanakkale Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi kanser hakkında bilgi almak, tarama programlarına katılmak ve sigarayı bırakmak isteyen tüm vatandaşlarımıza ücretsiz olarak hizmet vermeye hazırdır” dedi.

[Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir