“KILIÇDAROĞLU DA İSTESE, KARŞI ÇIKARIM!”

Şebnem Göksel
19/12/2016
19 Aralık 2016

CHP Çanakkale Milletvekili Avukat Muharrem Erkek, Anayasa Komisyonu’na sevk edilen anayasa değişiklik paketi, sistem ve rejim tartışmaları ile güncel konular üzerine görüşlerini dile getirdi. Anayasa’da getirilmeye çalışılan değişiklikler ile Cumhuriyetin bitirilmeye çalışıldığını söyleyen Erkek, egemenlik hakkının ise tek bir kişide toplanacağını belirtti.

CHP Çanakkale Milletvekili Avukat Muharrem Erkek, Truva Otel’de gerçekleştirilen toplantıda Anayasa’da yapılması düşünülen maddeler hakkında değerlendirmelerde bulunarak eleştirilerini sundu. Komisyona sunulan değişiklik paketinin herkes tarafından dikkatlice okunması gerektiğini vurgulayan Erkek, MHP ve AKP’de paketle gelecek olan değişiklikleri okumayan kişiler olduğunu dile getirdi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun aynı değişiklikleri komisyona sunması halinde yine aynı tepkileri vereceğini söyleyen Erkek; “Sarayda oturan bir kişi bir sabah kararnameler ile istediği alanda değişiklik yapabilecek. Bırakın Ak Partiyi bunu kendi genel başkanım dahi istese aynı tepkiyi veririm ve anayasa değişiklik paketine karşı çıkarım” dedi.

Tam Bir Kara Mizah Örneği!

Toplantıda ilk olarak anayasa değişiklik paketinde yer alan maddeleri değerlendiren Erkek, konuşmasında birçok maddenin eksikliklerle dolu olduğunu söyleyerek;”Vaktiniz olduğunda lütfen anayasa değişikliği paketinin, genel gerekçesini okuyun. Tüm bir sistemi değiştirecek paket için iki sayfa yazmışlar. Onu görünce ben utandım. Genel gerekçenin son cümlesi ise bir komedi bir kara mizah örneği. Diyorlar ki; Türkiye’nin mevcut yönetim model sistem tecrübesi ve dünyadaki rasyonel sistem karşılaştırılarak bu kararlaştırılmış. Gerçekten komedi. Dünya zaten parlamenter sistemle yönetiliyor. Biz şu ana kadar parlamenter sistemle yönetildik. O zaman parlamenter sistemi daha iyi hale getirmeliyiz.Mevcut sistemde biz 55 milletvekili bir bakan hakkında soruşturma istiyoruz. Getirilen pakette 301 milletvekilinin imzası lazım. Yüce divana sevk için de 400 milletvekili lazım. Ömür boyu, yani bakanlığı bitse bile bu durum geçerli. Ömür boyu kendini koruma isteği, bunu darbeciler yapar. Biz Cumhuriyet’i kurmadan önce 1909 değişikliği ve 1921 yasaları ile egemenliği saraydan aldık, millete verdik. Egemenliğin birinci şartı egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Daha cumhuriyet kurulmadan bu madde gelmiş. Şimdi diyorlar ki milletin bekası ciddi tehdit altındadır. Dış güçlerin üzerimizde büyük oyunları var ve olağanüstü bir süreçten geçiyoruz. Onun için bu yetkilere ihtiyacımız var diyorlar. 1921’de vatan işgal altındaydı. Şu anda vatanımız işgal altında mı? Vatan işgal altındayken bile bundan daha ağır bir tablo olabilir mi? Mustafa Kemal ve arkadaşları egemenliği saraydan alıp, millete verdi. Meclisle birlikte kurtuluş mücadelesi yürüten tek devlet Türkiye Cumhuriyeti’dir. Bütün kararlar meclisten geçiyor, Mustafa Kemal Atatürk istediğini yaptırıyordu ama meclisin onayını almadan yapmıyordu” dedi.

Hükümet Kararnameler İle Yönetilecek

Anayasa değişiklik paketi hakkında maddeleri değerlendirmeye devam eden Muharrem Erkek konuşmalarını şu şekilde sürdürdü;”Bu Anayasa’da vatandaşlar için en tehlikeli yönü size söyleyeyim. Cumhuriyet dediğimiz şey yalnızca yönetim biçimi değil, aynı zamanda siyasal bir rejimdir. Bu değişiklikler ile Cumhuriyet bitiyor, hepimizin egemenlik hakkı bir kişide toplanıyor. Onun için herkes mücadele etmeli. Bu egemenliği milleten alıp saraya veren bir pakettir. İleride göreceksiniz parlamento kitlenecek ve hükümet kanun hükmünde kararnameler ile yönetilecek. Zaten istenilende budur. En önemlisi de yargı bağımsızlığı ciddi sorun şu anda ama bu paketle, bence yargı tamamen bağımlı hale getirilecektir. Bakın pakette 126 madde çok önemli maddedir. Nedir bu madde; “Türkiye, merkezi idare kuruluşu bakımından, coğrafya durumuna, ekonomik şartlara ve kamu hizmetlerinin gereklerine göre, illere; iller de diğer kademeli bölümlere ayrılır.İllerin idaresi yetki genişliği esasına dayanır. Kamu hizmetlerinin görülmesinde verim ve uyum sağlamak amacıyla, birden çok ili içine alan merkezî idare teşkilâtı kurulabilir”. 126 maddeye göre, artık merkezi idare kapsamındaki kamu, kurum ve kuruluşları; kuruluş ve yetkileri cumhurbaşkanı kararnameleri ile düzenlenebilecektir. Bunun sonucunun ne olabileceğini tahmin edin. Sabah uyandığınızda sarayda oturan kişi tüm idareler hakkında kararlar verip değiştirmeler yapacaktır. Bunu benim genel başkanım da istese karşısında dururum. Devleti yeniden biçimlendirip isteği gibi yürütmek istiyorlar. Bu başlangıç zaten. Milleti kandırmaya alışıyorlar ama bu sefer başaramayacaklar.”

Asli Görev Bizde!

“Cemil Çiçek bile, bu paketi anlatsam Türkiye ayağa kalkar dedi. AKP, MHP’de paketi okumamış kişiler var. Nasıl böyle bir şeye evet dersiniz. Bu başkanlık sistemi değil bu bir diktatörlük, Osmanlı padişahında bile böyle yetki yoktu. Böyle bir muhabbet olabilir mi? Devlet kararnameler ile yönetebilir mi? Devlet yasalarla yönetilir. Bu anlamda Devlet Bahçeli’nin olayın farkında olmadığını düşünüyorum. Olsa evet diyeceğini düşünmüyorum. Ya yanlış yönlendiriyorlar, ya da yanlış aktarıyorlar. Komisyonda bunların hepsini anlatacağız. Şuan MHP muhalefet partisi olmaktan çıkmıştır bir koalisyon ortağıdır. HDP ise siyasi bir tasfiye içindedir. CHP olarak asli görev bize düşüyor, ama sivil toplum kuruluşlarının ve Baroların da bize destek olması lazım. Bunun için bütün Türkiye’de aydınları, namuslu gazetecileri ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte çalışmak zorundayız. Bunu çocuklarımıza borçluyuz.”

“Millet Egemenliğine Sahip Çıkacaktır”

Toplantı sonunda AK Parti ve MHP’nin uzlaştığı teklif sonrası gözlerin çevrildiği muhtemel referandum hakkında konuşan Erkek; “CHP’ye oy vermese de, bu ülkede cumhuriyete demokrasiye bağlı yüzlerce vatandaş var. Bu paketi getiren zihniyet Türkiye’yi bir cumhuriyet demokrasisi olmaktan çıkarmak istiyor. Bir tek adam rejimi istiyor. Biz bir Avrupa ülkesiyiz. Avrupa’da da başkanlık sistemi ile yönetilen tek bir ülke yok. Dünyada parlamenter sistemden başkanlık sistemine geçen bir tek demokratik ülke yok. Anayasa değişikliği anket sonuçlarını görüyoruz. Düşüş yaşanıyor, vakit geçtikçe bu düşüşler devam edecektir. Anket sonuçları referandum tarihi belirleninceye kadar düşmeye devam eder. Çünkü kimse alıştığı yaşam tarzının değişmesini istemeyecektir. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak, milletimize bu anayasa değişikliği ile tüm maddeleri anlatma imkanımız olmadığı için en önemli gördüğümüz 5 maddeyi anlatacağız. Türk halkı kendisine dayatılan rejim değişikliğini red edecektir. Kendisine ait olan egemenliği tek bir kişiye devretmeyecektir. Ben inanıyorum millet egemenliğine sahip çıkacaktır” dedi.

“ByLock Kullananlar Var Biliyoruz!”

“Ethem Mahçup’yan’ın açıkladığı anket sonuçlarını bizde görüyoruz. Ülkesini ve milletini seven Ak Parti içerisinde de birçok milletvekili bulunuyor. Birde kendi içlerinde 80 kadar FETÖ’cü olarak bilinen vekillerin olduğu söyleniyor. Aralarında ByLock kullananlar olduğunu biliyoruz. Ama söz Anayasa değişikliği oylamasına geldiğinde korkuları ağır basıyor. FETÖ’cü damgası yemekten, hayatlarının kararmasından korkuyorlar. O yüzden AK Parti Milletvekillerinin tamamı evet oyu vereceklerdir” dedi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir