Kilitbahir Kalesi Restorasyon İnşaatı TBMM Gündeminde

22 Nisan 2014

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çanakkale Milletvekili Serdar Soydan, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik tarafından yazılı olarak cevaplanması istemiyle soru önergesinde bulundu.

Soydan, Çanakkale Savaşları’nda çok önemli rol oynayan Kilitbahir Kalesi’nin restorasyon çalışmalarının 30 aydır tamamlanamadığını belirttiği soru önergesinde şu ifadelere yer verdi:

“Çanakkale Savaşları’nda çok önemli rol oynayan Kilitbahir Kalesi, 1452’de İstanbul kuşatması esnasında Papalık Donanması’nın Bizans İmparatorluğu’na yardım etmesini önlemek amacıyla Fatih Sultan Mehmet tarafından Çanakkale’nin karşısındaki Kilitbahir köyünde yaptırılmıştır.
Kilitbahir Kalesi, 14 Kasım 1980 tarihinde Kültür Bakanlığı tarafından “Korunması Gereken Kültürel Varlık” olarak tescil edilmiştir.
Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistte ev sahipliği yapan Kilitbahir Kalesi 21.10.2011 tarihinde ziyarete kapatılarak restorasyon çalışmaları başlatılmıştır.
1452 yılında yaklaşık 4 ay gibi kısa bir sürede inşa edilen Kilitbahir Kalesinin restorasyon çalışmalarının başlamasından 30 aylık bir süre geçmesine rağmen halatamamlanamaması ciddi kuşkuların doğmasına neden olmaktadır.
30 aydır ziyaretçiye kapalı bulunan kalenin restorasyon çalışmaları sırasında tarihi yapıya ciddi şekilde zararlar verilmektedir. Restorasyon çalışmalarına gereken özen ve itina uzman ve arkeologlar gözetiminde yeteri kadar gösterilmediği gözlenmektedir.

Bu doğrultuda;
1- 1452 yılında yaklaşık 4 ay gibi çok kısa bir sürede yapılan Kilitbahir Kalesinin sadece restorasyon işlerinin 30 aydır tamamlanamamasının nedeni nedir?
2- 30 aydır yerli yabancı binlerce ziyaretçinin Kilitbahir Kalesini görmesinin ve gezmesinin engellenmesi sonucu bölgede oluşan turizm potansiyelindeki gerileyişinin, dolayısıyla bölgenin ekonomik kayıplarının sorumlusu kim veya kimlerdir?
3- Kilitbahir Kalesinin restorasyonçalışmaları Bakanlığınız, Müze Müdürlüğü, tarihçi ve arkeologlar tarafından düzenli olarak kontrol edilmekte midir, restorasyon sırasında tarihi yapıya zarar verecek çalışmaların sorumlusu kim veya kimler olacaktır?
4- Kilitbahir Kalesi restorasyon işlerini hangi firma veya firmalar yapmaktadır, işin süresi ve ihale bedeli ne kadardır, işin süresi zamanında bitirilememesi nedeniyle uzatılmış mıdır, ilgili firmanın restorasyon işlerindeki yeterliliği var mıdır?”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir