Kirazlı, Söğütalan ve Kızılelma Köylerindeki 3 Maden Ocağı Projesine Olumlu Rapor!

Kirazlı, Söğütalan ve Kızılelma Köylerindeki 3 Maden Ocağı Projesine Olumlu Rapor!
13 Temmuz 2012

Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün internet sitesinde yapılan açıklamada Çanakkale’nin merkeze bağlı Kirazlı köyü ile Çan ilçesine bağlı Söğütalan ve Kızılelma köyleri sınırlarında kalan 3 maden ocağı projesine “olumlu” ÇED raporu verildiği bildirildi.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

– Çanakkale İli, Merkez İlçesi, Kirazlı Köyü sınırları civarında, Doğu Biga Madencilik A.Ş. tarafından gerçekleştirilmesi planlanan “Kirazlı Altın-Gümüş Madeni Ocağı” projesi ile ilgili olarak hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu, İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu tarafından ÇED Yönetmeliğinin 12. maddesi gereğince incelenmiş ve değerlendirilmiştir.

“Kirazlı Altın-Gümüş Madeni Ocağı” projesi hakkında, ÇED Yönetmeliğinin 14. maddesi gereğince Bakanlığımızca “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” kararı verilmiştir.

– Çanakkale İli, Çan İlçesi, Söğütalan Köyü sınırları civarında, Kuzey Biga Madencilik A.Ş. tarafından gerçekleştirilmesi planlanan “Ağıdağı Altın Madeni Ocağı” projesi ile ilgili olarak hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu, İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu tarafından ÇED Yönetmeliğinin 12. maddesi gereğince incelenmiş ve değerlendirilmiştir.

“Ağıdağı Altın Madeni Ocağı” projesi hakkında, ÇED Yönetmeliğinin 14. maddesi gereğince Bakanlığımızca “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” kararı verilmiştir.

– Çanakkale İli, Çan İlçesi, Kızılelma Köyü sınırları civarında, Kuzey Biga Madencilik A.Ş. tarafından gerçekleştirilmesi planlanan “Çamyurt Altın Madeni Ocağı” projesi ile ilgili olarak hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu, İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu tarafından ÇED Yönetmeliğinin 12. maddesi gereğince incelenmiş ve değerlendirilmiştir.

“Çamyurt Altın Madeni Ocağı” projesi hakkında, ÇED Yönetmeliğinin 14. maddesi gereğince Bakanlığımızca “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” kararı verilmiştir.

Ayrıca Lapseki İlçesi, Kocabaşlar Köyü ile Bayramiç İlçesi, Kuşçayır Köyleri civarındaki sahalarda “IV. Grup Maden (Altın) Ocağı” projeleri ile ilgili olarak hazırlanan, İnceleme ve değerlendirme komisyonunca sonuçlandırılan ÇED Raporlarının halkın görüş ve önerilerini almak üzere Çanakkale Valiliği’nde (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) on işgünü görüşe açıldığı bildirildi.

– Çanakkale İli, Lapseki İlçesi, Kocabaşlar Köyü sınırları içerisinde İR:58380 ve İR: 58467 ruhsat nolu sahalarda Chesser Arama ve Madencilik Ltd Şti tarafından gerçekleştirilmesi planlanan “IV. Grup Maden ( Altın ) Ocağı” projesi ile ilgili olarak hazırlanan ÇED RAPORU İnceleme Değerlendirme Komisyonu tarafından ÇED Yönetmeliğinin 12. Maddesi gereğince incelenmiş ve değerlendirilmiş, söz konusu rapor nihai kabul edilmiş ve inceleme değerlendirme süreci sona ermiştir.

“IV. Grup Maden ( Altın ) Ocağı” projesi ile ilgili olarak İnceleme Değerlendirme Komisyonunca nihai edilen ÇED RAPORU, halkın görüş ve önerilerini almak üzere Çanakkale Valiliğinde (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne) 10 (On) işgünü görüşe açılmıştır.

– Çanakkale İli, Bayramiç İlçesi, Kuşçayır Köyü Civarında İR:58368 ruhsat nolu alanda ve Bayramiç İlçesi, Kuşçayır Köyü Civarında İR:80823 ruhsat nolu alanda Chesser Arama ve Madencilik Ltd. Şti. tarafından gerçekleştirilmesi planlanan “IV. Grup Maden (Altın) Ocağı” projeleri ile ilgili olarak; 17.07.2008 tarih ve 26939 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ÇED Yönetmeliği gereğince hazırlanan ÇED Raporu, İnceleme ve Değerlendirme Komisyonunca yeterli bulunmuş olup, nihai edilmiştir.

“IV. Grup Maden (Altın) Ocağı” projesi ile ilgili olarak İnceleme ve değerlendirme komisyonunca sonuçlandırılan ÇED Raporu, Çanakkale Valiliği ( Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde) 10 iş günü olarak halkın görüş ve önerilerine açılmıştır.

[Fotoğraf Kaynağı: canlidostlar.com]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir