Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Kireç Taşı Olmayınca Enerji Üretimi Durdu

Kireç Taşı Olmayınca Enerji Üretimi Durdu

Çanakkale’nin Çan ilçesinde, 18 Mart Çan Termik Santrali’nde kireç taşı yokluğu sebebiyle elektrik üretimi yapılamıyor.

Elektrik üretimi sırasında kullanılan kömürden dışarıya sızan sülfürü tutmada kullanılan kireçtaşının olmaması sebebiyle 18 Mart Çan Termik Santrali’nde üretime ara verildiği öğrenildi. Termik santrale kireç taşı alımı için 10 Ağustos’ta ihale açıldığı, ancak bu ihalenin yapılamaması sebebiyle stoklarda yer alan kireçtaşının tükenmesi üzerine elektrik üretimine ara verildiği öğrenilirken, yeni ihalenin 11 Eylül tarihinde yapılacağı, bu tarihe kadar da üretime ara verildiği ifade edildi.

Kireç taşı çok önemli
Öte yandan kömürün yakılması ile yüksek miktarlarda kükürt dioksit (SO2), azot oksitler (NOx), karbon monoksit (CO), Ozon (O3), hidrokarbonlar ve partikül maddelerin açığa çıktığı, kömürün de % 0,7 – % 2,0 oranında kükürt içerdiği öğrenildi. Akışkan yataklı 18 Mart Çan Termik Santrali’nde de yanma sırasında oluşan sülfürün büyük kısmının ek bir baca gazı arıtma tesisine ihtiyaç olmadan yanma odasına kömürle birlikte beslenen kireçtaşı ile tutulduğu belirtildi. Yakıcıya beslenen kireçtaşının kükürt giderme (desülfürizasyon) reaksiyonunu gerçekleştirdiği, bu nedenle bu tür tesislerde bol miktarda kireçtaşının tüketildiği ifade edildi.

[Medya Hedef]

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir