“Kırkyama Ödülleri” Sahiplerini Buldu

“Kırkyama Ödülleri” Sahiplerini Buldu
24 Eylül 2013

Çanakkale Kent Konseyi Boreas Çalışma Grubu tarafından düzenlenen, “2. İlyada Kırkyama Çanakkale Buluşması” ödülleri Yalı Hanı’nda düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Gecede buluşmanın iki onur konuğu GC Patchwork stüdyo sahibi, Avrupa Patchwork Şampiyonası’nın madalyalı sanatçısı Günsu Güngör ve İstanbul Tekstil Sanatları Derneği Başkanı Selma Kenter’e onur plaketi takdim edildi.

Kırkyama buluşmasının önemine dikkat çekildiği törende yapılan konuşmalarda Çanakkale Belediye Başkan Vekili Fatma Sağlam Olcaytu; “Kırkyama Buluşması süresince çok güzeleserlerinizi gördük, inceleme fırsatı bulduk. Boreas Kırkyama çalışma gurubuna hayran kaldım. Kırkyama ilgi alanıma giriyordu. Buluşmaya Türkiye’nin her yerinden kırkyama sanatçılarının katılmaları çok güzel oldu. Biz çok mutlu olduk. Çanakkale Belediyesi olarak sizleri iyi ağırlayabildiysek çok mutluyuz. Sizleri tanımaktan, sizlerle birlikte olmaktan, çalışmaları izlemekten büyük keyif aldık.” sözlerine yer verirken Kent Konseyi Başkanı Saim Yavuz da “Çanakkale dışından sergi açmak, buluşmaya katılıp izlemek, destek vermek için gelen bütün Kırkyama dostlarını gönülden kutluyor, teşekkür ediyoruz. Bir yıldan bu yana çalışmalarını sürdüren Çanakkale Kent Konseyi Boreas Kırkyama çalışma gurubu üyelerine, emeği geçen, destek veren, eserleri ile sergilere katılan, görünmez kahramanları da olan bütün Boreas Çalışma Gurubu üyelerine teşekkür ediyoruz. Bu projenin devamında Çanakkale’de Kırkyama Müzesi açılacak ve dereceye giren eserler müzenin eserleri olacak. Bu arada bu müzemize şimdiden, Kırkyama sanatçısı değerli dostlarımızdan değerli armağanlar geliyor. Değerli sanatçımız Günsu Güngör de müze için özel çalışılmış ‘çağdaş üzerlik’i hediye etti. Kendisine teşekkür ediyoruz.” dedi.

GCPatchwork stüdyo sahibi, Avrupa Patchwork Şampiyonası’nın madalyalı sanatçısı Günsu Güngör ise konuşmasında “Yaşadığımız yerden kilometrelerce uzaktayız. Ama kendimizi evimizde hissediyoruz, bunu sağladığınız için çok teşekkürler. Ömrümüzde bu kadar güzel insanı bir arada görmedik. Olağanüstü güzel, temiz, şeffaf insanlarınız. Öyle ki sergiyi gezdiğiniz zaman göz bebeklerinize baktığımda doğrudan kalbinizin için gördüm. Peri masalı bitti gibi geliyor. Madam Katy’nin evini çok sevdim. Hepinizi çok özleyeceğiz. Sergide bize destek olan Çanakkale Kent Konseyi Başkanı Saim Yavuz’a, Boreas Kırkyama çalışma gurubu güzel meleklerine ayrı ayrı teşekkür ederim. Bu konuya gönül vermiş bu kadar çok insanı aynı gökyüzü altında toparlayabilmek kolay değildir. Sadece bunun için bu yürekli insanlara teşekkür ederim. Bundan böyle üstüme düşen görev olursa benden herhangi bir şey istendiği zaman yanınızda olacağım. Bunun için söz veriyorum. 12. İlyada buluşmasına gerekiyorsa bastonumla geleceğim.” ifadelerine yer verdi.

Kırkyama Sanatçısı Neşe Yörük Kınay ise “Üç dine mensup vatandaşlarımızın bir arada dostça yaşadığı, ezan sesleri ile çan seslerinin birbirine karıştığı, asırlık çınar ağaçlarının gölgelerini yollara serdiği, boğazın firuze renkli sularının kıyılarını okşadığı İstanbul’un güzel köyü Kuzguncuk’tan selam ve sevgiler. Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyor teşekkür ediyorum. ‘Kırkyama Buluşması’ çok başarılı geçti. Bundan sonraki çalışmalarınızda başarılar dilerim.” açıklamasında bulundu.

Kırkyama Buluşması’nda İlyada Pano, Kırkyama Yorgan ve Küçük Parça yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri verildi. Küçük parça pano yarışmasında birinci “Benim Dünyam” isimli eseri ile buluşmaya Edirne’den katılan Rezzan Gökalp olurken, Kırkyama Yorgan kategorisinde birinciliği “Sevgi Çiçekleri” isimli eseri ile buluşmaya Ankara’dan katılan Gülsüm Öznur elde etti. İlyada Pano yarışma jürisi, bu dalda ödüle değer eser göremediklerinden birincilik ödülünün verilmediğini açıkladı. Tören, 3. İlyada Kırkyama Çanakkale Buluşması’nın 17-20 Eylül 2014 tarihinde gerçekleştirileceğinin açıklanmasıyla son buldu.

‘2. İlyada Kırkyama Çanakkale Buluşması’nın 21 Eylül’de yapılan kapanış ve ödül törenine başta Çanakkale olmak üzere Ankara, İstanbul, Bursa, İzmir, Antalya, Kocaeli, Sakarya, Muğla, Yalova, Değirmendere, Düzce, Söke Marmaris’ten gelen kırkyama sanatçıları ve davetlilerin yanısıra Çanakkale Belediye Başkan Vekili Fatma Sağlam Olcaytu, Kent Konseyi Başkanı Saim Yavuz da katıldılar.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir