Kırkyama Sanatçıları Çanakkale’de Buluşuyor

Kırkyama Sanatçıları Çanakkale’de Buluşuyor
18 Eylül 2013

Çanakkale Kent Konseyi Boreas Çalışma Grubu tarafından 2’ncisi düzenlenecek olan “İlyada Kırkyama Çanakkale Buluşması” 18 Eylül 2013 saat 18.00’de Çimenlik Kalesindeki açılış töreni ile başlıyor.

“2. İlyada Kırkyama Çanakkale Buluşması” kapsamında Kırkyama sergisi, İlyada Destanı temalı Kırkyama Pano, Kırkyama Yorgan ve Serbest Çalışma yarışmalarının yanı sıra kırkyama eğitmen/sanatçılarıyla atölye çalışmaları ve söyleşiler yer alacak. Buluşma, Çanakkale başta olmak üzere Ankara, İstanbul, Bursa, Muğla, Balıkesir, Edirne, Mersin, Aydın, Kars, Kocaeli, Eskişehir illerinden katılımlarla zenginleşiyor.

Çanakkalelileri Kırkyama eserlerini görmeye davet eden Boreas Kırkyama Çalışma Grubu kolaylaştırıcısı Neşe Dincel; “Kırkyama’da değer verilen eski ve yeni kumaşlar birlikte kullanılır. Büyük annelerimizin elinde gelişen bir sanattır. Kırkyama gönüllülerinin tutku ve becerileri ile her şeyden önce el emeği ve göz nuru ile ortaya çıkan bu eserleri sanatseverlerin beğenisine sunuyoruz” dedi.

2. İlyada Kırkyama Çanakkale Buluşması için hazırlıklara Ocak ayında başladıklarını ifade eden Kırkyama Çalışma Grubu Üyesi Aysun Aksu; “Yurt genelinden tüm patchwork dostları bu çalışmaya davetli. Amacımız Kırkyama festivalini Çanakkale’ye kazandırmak” dedi. Aksu şunları söyledi; “Kırkyama geleneksel el sanatıdır. Orta Asya’dan doğmuş günümüze kadar gelmiştir.Kaybolmaya yüz tutmuş bir el sanatı olan Kırkyama, Çanakkale ve ülkemizde yaşatılmaya çalışılıyor. Bizde Çanakkale’de bunu yaşatmak için Kent Konseyi’nde çalışma gurubu kurduk. Esas çıkış noktamız Kırkyama ile Çanakkale’mize ait olan İlyada destanını kumaşta tasvir etmekti. Bu fikrimiziTürkiye geneline yaydık. Festivalimiz 18 Eylül’de başlıyor. Tüm etkinlikler halkımıza açık olacak. Çanakkaleli dostlarımızı bekliyoruz”.

Etkinlikte yer alan teması “İlyada Destanı” olan Kırkyama Pano, Kırkyama Yorgan ve Serbest Çalışma yarışmalarında birinci olanlara 3.000, 1.000 lira ve Cumhuriyet Altını ödül verilecek.

2. İlyada Kırkyama Çanakkale Buluşması

18 Eylül Çarşamba – Çimenlik Kalesi
Saat 18.00 Açılış Töreni

19 Eylül Perşembe – Çimenlik Kalesi
Saat: 10.00 Selma Kenter (Workshop)
Saat: 14.00 Aynur Kuvalı (Workshop)
Saat: 15.00 Özhan Abant (Workshop)
Saat: 16.00 Sükeyne Tulan (Workshop)

20 Eylül Cuma – Çimenlik Kalesi
Saat: 11.00 Günsu Güngör (Söyleşi)

20 Eylül Cuma ? Çimenlik Kalesi
Saat: 14.00 Meltem Üredi (Workshop)
Saat: 15.00 Nilgün Başaran (Workshop)
Saat: 16.00 Nurcan Özgültekin (Workshop)

21 Eylül Cumartesi ? Yalı Hanı
Saat: 20.30 Kapanış ve Ödül Töreni

Sergi yerleri; “Çimenlik Kalesi Sergi Salonu, M. Osman Korfmann Kütüphanesi, ÇOMÜ Kültür Evi, Kültür Müdürlüğü Sergi Salonu, Gençlik Müdürlüğü Spor Salonu”

  • Sergi Salonları 19-21 Eylül tarihlerinde 10.00- 17.30 saatleri arası ziyarete açıktır.
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir