Kızılay Sokak’ın İsmi “Kızılay Cafer Türker Sokak” Oldu

13 Şubat 2015

Çanakkale’de Kızılay Derneği’nin 27 yıl başkanlık görevini yürüten, kentlilerin “Kızılay Dede” olarak tanıdığı Cafer Türker’in adı Kızılay Sokak’a verilerek ölümsüzleştirildi.

Çanakkale Belediye Meclisi’nin kararıyla Kızılay Sokak’ın adı, “Kızılay Cafer Türker Sokak” olarak değiştirildi. Sokağın isminin değişmesi ile birlikte düzenlenen törene Vali Yardımcısı Hüseyin Kulözü, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan başta olmak üzere çok sayıda davetli katıldı.

İlk olarak bir konuşma yapan Cafer Türker’in oğlu Mustafa Türker, Erzurum’da doğan Cafer Türker’in 1956 yılında Çanakkale’ye yerleşerek, Belediye Meclis Üyeliği, Esnaf Odaları Birliği Başkanlığı, Kızılay’ın 27 yıl Başkanlığı ve Türk Kızılay’ının onursal başkanlığı gibi pek çok görev ve hayır amaçlı sivil toplum kuruluşlarında görev aldığını, 2010 yılında hayalindeki Kızılay Binasını tamamlayarak Kızılay Başkanlığı görevini devrettiğini söyletti. Babasının büyük bir çalışma aşkı ve hevesiyle yorulmadan örnek olacak çalışmalar gerçekleştirdiğini belirten Mustafa Türker, böyle onursal bir davranışta bulunan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’a ve Belediye Meclisi’ne de teşekkürlerini sundu.

Çanakkale Kızılay Derneği Başkanı Mehmet Kaplan ise, Cafer Türker’in katkı ve çabalarıyla Türkiye’de çeşitli birinciliklere sahip olan Çanakkale Kızılay’ının çalışmalarını aynı doğrultuda götürdüklerini belirterek, “Yeni Cafer Türker’ler yetiştireceğiz” diye konuştu.

Açılışa katılan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da, Cafer Türker’in kentte sevilen bir isim olduğuna vurgu yaparak, “O bizim Cafer amcamız idi. Onu hep Kızılay ile özdeşleştirdik. Onun için bu sokağın adı özellikle ‘Kızılay Cafer Türker Sokak’ olarak değiştirildi. Çok iyi bir kent gönüllüsüydü. Çanakkaleli değildi ama Çanakkale için çalıştı. Örnek biriydi. Hayattaki en büyük başarı yapılan hizmetlerle ardında anılacak bir isim bırakılmasıdır. Cafer Türker yaptığı bu önemli hizmetlerle bunu fazlasıyla hak etmiştir.” dedi.

Çok sayıda kentlinin katıldığı törende Cafer Türker, dualarla da anıldı. Türker, 1998 yılında kan toplama miktarıyla Çanakkale’yi ‘Türkiye Birincisi’ yapmış, aynı zamanda kente Kızılay Binası kazandırmıştı. Aktif bir çalışma hayatı sürdüren Türker, 2011 yılında vefat etmişti.

[canakkale.bel.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir