Kızılay’ın Çanakkale’ye Yapacağı Kanser Merkezi Projesi İptal Oldu

08 Şubat 2010

Çanakkale’nin Ezine ilçesinde, 24 yıl önce dönemin Valisi Erdinç Büyükakalın’ın teşebbüsüyle Özel İdare Müdürlüğü tarafından yapımına başlanan, ancak ödenek yetersizliği sebebiyle çürümeye terk edilen Kestanbol Kür Merkezi ve otel inşaatının bulunduğu alana Kızılay’ın Amerikalı ortağı ile yapmayı planladığı 250 milyon dolarlık yatırım iptal oldu.

İHA’ya özel açıklamalarda bulunan Kızılay Genel Başkanı Tekin Küçükali, Çanakkale Valiliği’nin, 1986 yılında Ezine ilçesinde temeli atılan ve 1989 yılında tamamlanması planlanan Kestanbol Kür Merkezi ve otel inşaatının ödenek yetersizliği sebebiyle senelerdir bitirilememesi üzerine bu yerin kullanım hakkını 49 yıllığına Kızılay’a verdiğini belirterek, “Bizler de tahsisin ardından bu yere modern bir tesis yapabilmek için çalışma başlatmıştık. Yaklaşık 250 milyon dolara mal olacak bu tesisi tek başımıza
yapmamız mümkün olmadığı için ortak arayışına girmiştik. Sonunda Amerikalı ortağımız ile bu konuda görüş birliğine varıp bu tesisi yapmaya karar vermiştik. 29 şubat 2009 tarihinde de Çanakkale Valiliğinde yaptığımız törenle bu anlaşmayı imzalamıştık” dedi.

Küçükali, Kızılay olarak Çanakkale’de övünebilecekleri bir tesis kurmak için önemli bir adım atmalarına rağmen ekonomik krizin Amerikalı ortaklarını olumsuz yönde etkilediğini ifade ederek, “Başlangıç olarak 175 milyon dolar proton terapi ve 85 milyon dolar da kaplıcalar olmak üzere toplam 250 milyon dolara mal olacak yatırımda kanser tedavi merkezi 6 üniteden oluşacaktı. Kaplıcanın yatak kapasitesi de 500 olarak planlanmıştı. Proje çalışmalara 2 ay zarfında başlanacak ve 1,5 yıl içinde de burada kaplıca otel hizmete girecekti. Protokolün ardından bölgede zemin etütleri çıkarıldı. Amerikalı ortağımız tesisi kuracak kendi kuruluşları ile temasa geçti. Ancak dünya genelinde ortaya çıkan ekonomik kriz Amerikalı ortağımızı da olumsuz yönde etkiledi. 250 milyon dolarlık yatırım için gerekli olan paranın Türkiye’ye aktarılmasında sıkıntı yaşandı. Bu da zaman kaybına sebep oldu. Bu sırada Çanakkale Valiliği yatırıma zamanında başlanılamadığını gerekçe göstererek yer tahsisini iptal etti. Bu gerçekten üzüntü verici bir durum. Bize biraz daha zaman tanınsaydı bu tesisin yapımı için gerekli olan paranın buraya gelmesi Sağlanabilecekti. Kızılay olarak Çanakkale’de atıl durumda olan bu yeri aktif hale getirmek ve il ekonomisine katkı sağlamak istiyorduk. Ancak bize biraz daha mühlet tanınmadığı için maalesef bunu yapamadık” diye konuştu.

Tekin Küçükali, kurulması planlanan kanser tedavi merkezinin Türkiye ve Türkiye’nin civarı ile Ortadoğu ülkelerinde bulunmadığını hatırlatarak, “Bu yeni bir teknolojiydi. Bu sebeple Ortadoğu ve civardaki hastalar Türkiye’ye ve Çanakkale’ye gelecekti.. Kansere karşı en etkili ve yan tesirsiz tedavi yöntemi olarak bilinen proton terapide kemoterapiden farklı olarak sadece kanserli hücre hedef alınırken, vücudun diğer organları herhangi bir zarar görmüyordu. Ancak üzülerek söylemek isterim ki, bu tesis artık Çanakkale’ye kurulamayacak” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir