Kızılelma Köyü’nde ÇED Toplantısı Yapıldı

16 Ekim 2012

Çanakkale İli Çan İlçesi Söğütalanı Köyü Mevkii ve Bayramiç İlçesi Karaköy Köyü Mevkiinde, Kuzey Biga Madencilik San. Tic. A.Ş. tarafından planlanan 142.857 onsluk altın ve 271.000 onsluk gümüş üretim kapasiteli “Ağı Dağı Altın ve Gümüş Madeni Kapasite Artışı ve Zenginleştirme Projesi” ÇED toplantısı köy halkı ile çevrecilerin de katılımıyla Kızılelma Köyü’nde yapıldı.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Namık Güver’in Başkanlığında başlayan toplantıda Encon Çevre Danışmanlık firmasından Burcu Yazgan Kayabalı proje hakkında bilgi verdi. Yapılan sunumun ardından Çanakkale Çevre Platfromu Başkanı Hicri Nalbant bir konuşma yaparak siyanür havuzları, atık havuzları ile madenlerin çevreye zarar verdiğini iddia etti. Daha sonra söz alan Kızılelma Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ramazan Soydemir, Kızılelma’nın bir maden köyü olarak anılabilmesi için maden firması tarafından gerekli yatırımın yapılmasını istedi. Madenin açılmasını istediklerini ancak önümüzdeki süreçte özellikle firmanın Kızılelma ve Söğütalan Köy Kalkınma Kooperatifleri ile işbirliği içinde çalışması gerektiğini söyledi. Kızılelma Köyü’nden Şükrü Kocaçolak ise madenin açılmasını istediklerini, ancak köyün içme suyu problem gibi konulara firmanın çözüm bulmasını istedi. Aynı şekilde Karaköy ve Söğütalan Köylerinden katılanlar da açılacak madende köylülerin iş makinalarının, servislerinin çalıştırılması için firmadan destek beklediklerini ifade ettiler. Sorulara yanıt veren Kuzey Biga Madencilik Genel Müdürü Hasan Giray; öncelikle projede atık barajı olmadığını, siyanür havuzları bulunmadığını ve iddia edildiği gibi binlerce hektarlık alanda madencilik yapılmayacağını vurguladı. Giray: “ÇED Tanıtım dosyamızda belirtildiği gibi burada atık havuzları yoktur. Proje alanı 200 hektar civarında olur ve fiilen madencilik yapılacak alan ise çok daha az alanda yapılır. Bu bilgiler tanıtım dosyamızda olmasına rağmen Çevre Platformu tarafından yanlış bilgiler verilmesini anlayamıyoruz” dedi. Encon Çevre Danışmanlık Firması Yetkilisi Tolga Balta, Çevre Platformu Başkanının Uşak Eşme Madeni ile ilgili iddiaların gerçek olmadığını, ayrıca sunumda yer alan maden fotoğraflarının ABD’deki altın madenlerine ait olduğunu belirtti. Balta şunları söyledi; “Bugün gelişmiş her ülkede altın madenciliği yapılıyor ve ABD’de, Kanada’da, Finlandiya’da yapılan madencilik nasılsa burada aynı teknoloji ile madencilik yapılacak.” dedi.

Jandarma ve özel güvenlik elamanlarının geniş emniyet tedbiri aldığı toplantı sonrası pilav, ayran ve tatlı ikramı yapıldı.

Kuzey Biga Madencilikten süt toplama merkezi
Öte yandan ÇED toplantısının sona ermesinin ardından Kuzey Biga Madencilik İcra Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Han İlhan ve Tarımsal Kooperatif Başkanı Ramazan Soydemir tarafından Kuzey Biga Madencilik tarafından yapılarak köye bağışlanan süt toplama merkezinin açılışı gerçekleştirildi.

Açılışta konuşan Tarımsal Kooperatif Başkanı Ramazan Soydemir tesisi Kuzey Biga Madenciliğin kendilerine yaptığını ve 3 ton kapasiteli olduğunu belirterek; “Bir süt toplama tesisi ile bizi bırakmayacaklarını daha çok çeşitli şeylerle bize destek vereceklerine inanıyoruz. İnşallah başka projelerde de bizleri destekleyecekler” dedi. Toplantı genel bilgilendirme ve soru-cevap bölümünün ardından olaysız bir şekilde sona erdi.

[Medya Hedef & Ç!]

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir