Kobak Suyu Yeni Çeşmesiyle Hayat Buluyor

22 Ekim 2013

Çan’ın Kobak Suyu Çan Belediyesi tarafından yaptırılan yeni çeşmesiyle yeniden hayat buluyor.

Eskiden Kocabaş Çayı Köprüsü’nün Çanakkale istikameti kısımda yer alan ve çok uzun yıllar önce yapıldığı için eski ve köhne durumda bulunan Kobak Suyu çeşmesi, Kocabaş Köprüsünün yenileme çalışmaları sebebiyle yıkılarak başka bir yere taşınmıştı. Kobak Suyu Karşıyaka Mahallesi’nde Şehit Engin Eker İlköğretim Okulu karşısındaki Mustafa Keçeli Caddesi’nde geçici olarak yapılan depo ile Çanlıların su ihtiyacını karşılıyordu.

Çan Belediye Başkanı Abdurrahman Kuzu Kobak Suyu’nun Çan’ın önemli bir değeri olduğunu vurgulayarak, geçici olarak hizmet veren Kobak Suyu’na yeni bir çeşme yapıldığını açıkladı. Başkan Kuzu “Bir süredir geçici olarak yapılan depodan hizmet veren Kobak suyumuz için yeni bir çeşme yapıyoruz. Bu çeşme Osmanlı mimarisi baz alınarak tasarlanmış güzel ve dikkat çekici bir çeşme olacaktır. Zira Kobak Suyu Çanımızın simgelerinden biridir. Çanımızın değerlerinden biridir. O sebeple de Kobak Suyuna yakışır bir çeşme olmalıdır diye düşündük ve yapımına başladık. Gelecek ay bu çalışmalar tamamlanacak ve de Kobak Suyu yeni çeşmesiyle birlikte yeniden hayat bulacaktır. Şimdiden Çanımız için hayırlı olsun.” dedi.

Belediye yetkililerinden edinilen bilgilere göre; Kobak Suyu geçici olarak kullanıldığı yerde Şehit Engin Eker İlköğretim Okulu karşısındaki Mustafa Keçeli Caddesi’nde yeni çeşmesiyle eskiden olduğu gibi yine Çanlıların su ihtiyacını karşılamaya devam edecek. Yetkililer geçtiğimiz ay başlayan çalışmaların Kasım ayının sonuna doğru tamamlanacağını bildirdi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir