“KOBİLERE NEFES OLACAĞIZ”

02 Aralık 2016

Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı S.Kaya Üzen, üyelerinin ve KOBİ’lerin içinde bulunduğu finansman sorunlarının giderilmesine katkı sağlamak amacıyla TOBB, Ziraat Bankası, Denizbank ve Kredi Garanti Fonu ortaklığında oluşturulan ‘Nefes Kredisi’ projesine destek vereceklerini söyledi.

Verilecek kredi hakkında bilgiler aktaran Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı S.Kaya Üzen “Ülke ekonomisinde önemli yer tutan küçük ve orta ölçekli işletmelerin içinde bulunduğu finansman sorunlarının giderilmesine katkı sağlamak üzere Birliğimiz liderliğinde oda ve borsalarımızın katılımı ile kapsamlı bir proje oluşturuldu” dedi.

KOBİ’LERE TOBB DESTEKLİ YÜZDE 9.90 FAİZLİ KREDİ
Üzen konuşmasına şu şekilde devam etti; ”Bugün Başbakanımız Sn.Binali Yıldırım himayelerinde Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sn.Bülent Tüfenkçi ile birlikte TOBB Başkanımız Sn.M.Rifat Hisarcıklıoğlu projenin müjdesini verdi. Hedeflenilen projede her oda borsa imkanları ölçüsünde yıllık %7,50 faiz oranından kendi hesabına yatıracağı bir yıl vadeli mevduat kaynağının 10 katına kadar kredinin KOBİ niteliğinde olan oda borsa üyelerine belirlenen bankalar tarafından yıllık %9,90 faiz oranından bir yıl vadeli kredi olarak kullandırılması esasına dayandırılmaktadır.
Kobilerin teminatlarında bankalar risk gördüğü için kredi vermiyordu. Hazine destekli kredi garanti fonu kefaleti ile Kobilerimizin bu proje kapsamındaki kredilerine %85 kefalet sağlandı. Bankalarımız ise projeye kaynak sağladılar. Böylece Kobilere 5 milyar TL’lik kredi sağlayacak nefes kredisi projesi hayata geçirildi.
Nefes Kredisi ile Yıllık %15-18 olan faiz indirilerek %9.90’a aylıkta 0,83 faizle bir yıl vadeli kredi sağlanacak. Üç ay içerisinde maksimum yaklaşık 80.000 Kobilerimizin derdine deva olunacak.”

KOBİLERİMİZİ FAİZİN ALTINDA EZDİRMEYECEĞİZ
“İçinde bulunduğumuz ekonomik süreçte üyelerimizin en büyük sorunlarından biri olan finansmana erişim ve enflasyonun çok üzerindeki kredi faizleri olduğundan bu proje bizim için büyük önem teşkil etmektedir. Çanakkale Ticaret Borsası Meclisi olarak imkânlarımız ölçüsünde projeye kaynak aktararak Çanakkale Ticaret Borsası üyesi Kobilere 5000.000 TL’lik nefes olacağız.
Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın başlattığı Kredi faizlerinin düşürme politikasına Birliğimiz önderliğinde destek vermekten son derece mutluyuz. Umuyoruz bu proje piyasalarımızın tedirgin olduğu bu günlerde Çanakkale ve Ülkemiz iş dünyamıza bir umut olacaktır.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir