Kolin Hotel Önünde Yırca Protestosu

13 Kasım 2014

Soma’da yapılması planlanan termik santral nedeniyle zeytin ağaçlarının kesilmesi, projeyi üstlenen firmanın Çanakkale’deki otelinin önünde protesto edildi.

Çanakkale Dayanışması ile Çanakkale Çevre Platformu üyesi bir grup, yoğun yağmur yağışına rağmen ellerindeki döviz ve zeytin dallarıyla Kepez’deki hotelin önünde bir araya geldi. Soma’nın Yırca Mahallesi’nde 6 bin zeytin ağacının kesilmesini protesto eden çevreciler, termik santrallere karşı ve madenlerdeki işçi ölümlerine karşı direneceklerine dikkat çekti.

Eyleme katılanlar adına açıklama yapan taşeron işçi Neslihan Ülkü Baş, iş cinayetlerinin devam ettiğini belirterek, “Soma’da, Ermenek’te Yalvaç’ta, Torunlar da ne oldu? Bugün 13 Kasım, Soma katliamının 6’ncı ayı. Soma’yı unutmuyoruz, unutturmuyoruz. Bu katliamda yaşamını yitirenlerin çoğu, 25-30 yaşlarında gencecik insanlar. Yine çoğu, daha düne kadar geçimini topraktan sağlayan köylüler ve tarım işçileriydi. Zeytinlikler, termik santral, çiftçiden madenci. 13 Mayıs’tan bu yana Soma’da hiçbir şey değişmediği gibi daha da kötü gelişmeler yaşanıyor. Geçtiğimiz günlerde Kolin A.Ş., Soma’nın Yırca Mahallesi’nde 6 bin ağacı katletti. Hem de üzerinde hasat edilmemiş zeytinleri ile birlikte. Bu arada kendi arazilerinde köylüler darp edildi, kelepçelendi, gaz kapsülleri ile yaralandı. İdari yargı aşamasındaki acele kamulaştırma için karar beklenirken, Kolin A.Ş, hoyratça zorbaca, faşistçe iş makinelerini 6 bin zeytin ağacını katletti. Niçin zeytinlikten termik santral, çiftçiden madenci yapmak için” diye konuştu.

Basın açıklamasının tamamı şöyle;

İş cinayetleri devam ediyor!
SOMA’da, Ermenek’de, Yalvaç’da, Torunlar’da ne oldu?
Bugün burada Soma’da maden katliamında öldürülen yurttaşlarımız için toplanmış bulunuyoruz. Soma’yı unutmuyoruz, unutturmuyoruz. Her ayın 13 ünde gerçekleştirdiğimiz ‘adalet ve vicdan’ nöbetine devam ediyoruz.

6 Eylül 2014 günü İstanbul Mecidiyeköy Torun Center’da ne oldu? 10 işçi, 32. kattaki asansör ile yere çakıldı, kurtulan yok!

28 Ekim Salı günü Ermenek’de ne oldu? 18 maden işçisi madende suda boğuldu. 16’sının bedenine hala ulaşılamadı.

31 EkimdeIsparta Yalvaç’da ne oldu? Çoğunluğu çocuk ve kadın 18 tarım işçisi öldü.

13 Mayıs 2014 de Soma’nın Eynes maden ocağında ne oldu? Resmi açıklamalara göre 301 işçi öldü.

Bugün 13 Kasım. Soma katliamının altıncı ayı. Çanakkale Dayanışması ve Çanakkale Çevre Platformu olarak Soma’yı unutmuyoruz, unutturmuyoruz!

Bu katliamda yaşamını yitirenlerin çoğu 25?30 yaşlarında genç insanlar ve yine çoğu daha düne kadar geçimini topraktan sağlayan köylüler ve tarım işçileri idi.

Zeytinlikten Termik Santral, Çiftçiden Madenci!
13 Mayıstan bu yana Soma’da hiçbir şey değişmediği gibi daha da kötü gelişmeler yaşanıyor.Geçtiğimiz günlerde, Kolin A.Ş. Soma’nın Yırca mahallesinde altı bin ağacı katletti. Hem de üzerinde hasat edilmemiş zeytinleri ile birlikte. Bu arada kendi arazilerinde köylüler darp edildi, kelepçelendi, gaz kapsülü ile yaralandı. İdari yargı aşamasındaki acele kamulaştırma için karar beklenirken, Kolin A.Ş hoyratça, zorbaca, faşistçe iş makineleri ile altı bin kutsal zeytin ağacını katletti. Ölmez ağacını öldürdü. Niçin? Zeytinlikten termik santral, çiftçiden madenci yapmak için.

Hukuk da ne?  Egemenlerin hukuku egemenlerin tarafında mı işliyor?
Kolin A.Ş.için hukuk da neydi? Basardı zeytinlikleri, gönderirdi iki otobüs dolusu yoksul güvenlik görevlisini, dövdürür, kaşlarını patlatır, ağlatırdı köylüleri. Nasılsa ses yükseltenleri, vicdan çağrısı yapanları “istikrarı bozmakla” “darbecilikle” tehdit edecek koca bir AKP rejimi vardı arkalarında. Bu güce yaslanılıp evrenin en “istikrarlı” ağacına zalimce kıyılabilirdi.Üçüncü havalimanı inşaat alanında kestiği 657 bin ağacın yanında gariban Yırca’daki 6 bin ağacın lafı mı olurdu?

Siz zenginleştikçe, biz Soma’da, Torun Center’da, Ermenek’de, Isparta Yalvaç’da, Zonguldak’ta, Amasra’da, her yerde ölüyoruz!

İnşaatlarınız, termik santralleriniz, köprüleriniz, madenleriniz, karayollarınız her yıl yüzlerce insanı öldürdü, öldürmeye devam ediyor hala.

Soma’da, Ermenek’de madenlerde, Torunlar’da rezidanslarda ölen ve katliama uğratılan gencecik insanlar köylerinden, topraklarından koparılmış insanlar!

Altı ay önce Soma’da, iki hafta önce Ermenek’te, bir hafta önce  İstanbul Boğazında denizde donarak ölen insanların hepsi birileri zenginleşirken yoksul bırakılmış ve göçe zorlanmış insanlar.

Vahşi, acımasız, zorba ve hoyrat sistem yoksulun karşısında zenginin yanında saf tutmuş, hemen her gün görülen iş cinayetleri ile her yıl yüzlerce işçiyi öldürüyor, diri diri toprağa gömüyor, suda boğuyor.

Bugün burada Soma’nın Yırca mahallesinde,Bakanlar Kurulu kararı ile acele kamulaştırılan 500 dönümlük arazide,üçüncü termik santrali yapmak için bir gecede zeytinleri kesen Kolin A.Ş.’yi teşhir etmek için toplandık. Altı ay önce, yüzlerce madenciyi katleden anlayış ve düzen sanki hiçbir  şey olmamış gibi tam gaz yıkıma ve kıyıma devam ediyor.

İstanbul’da Kuzey Ormanlarını katleden üçüncü köprü ve üçüncü havalimanını müteahhitlerinden biri olan  Kolin A.Ş.,aynı zamanda Soma’da tarımdan koparılmış gencecik insanları madenlerde çalışmaya zorlayan ve yeni termik santraller yapımı için kömür üretimini teşvik eden AKP rejiminin kolladığı şirkettir.

13 Mayıs 2014’ün üzerinden henüz 6 ay geçti,her gün her alanda işçi ölümleri devam ediyor. Her yıl 1400 işçi, son on yılda 14 binden fazla kişi iş cinayetlerinde katledilirken yetkililer suçu birbirine atarak kendilerini aklamaya çalışıyor.

Soma’nın Yırca mahallesinde zeytin nöbeti tutan ve onlara destek verenler, insanlar madenlere girip ölmesin, kendi yaşam alanlarında hayatlarını sağlıkla sürdürsünler diye nöbet tutuyorlar.

Yeni Ermenek’ler Şırnak’lar Soma’lar, Zonguldak’lar olmasın diye tüm çabalarımız.
Bugün burada tuttuğumuz ‘adalet ve vicdan’ nöbetind eKolin A.Ş’yi protesto etmek bir yurttaşlık borcudur.

Hoyrat Kolin A.Ş., Zorba Kolin A.Ş Soma’dan elini çek! 
Vicdanları canlı olan herkesin ortak duyguları budur.

Yaşasın Yırca zeytin direnişi, yaşasın Yırca dayanışması!

Basın açıklamasının ardından, “Termik yapma boşuna, yıkacağız başına” sloganı atan çevreciler olaysız şekilde dağıldı.

[haberler.com]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir