KONFERANS: “Yerel Siyasetin Önündeki Engeller ve Çözüm Önerileri”

KONFERANS: “Yerel Siyasetin Önündeki Engeller ve Çözüm Önerileri”
23 Kasım 2013

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (YSGP) Çanakkale İi Örgütü YSGP Danışmanı, Taraf Gazetesi Yazarı ve Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Cengiz Aktar’ın katılımıyla “Yerel Siyasetin Önündeki Engeller ve Çözüm Önerileri” konulu bir konferans düzenliyor.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (YSGP)’nden konferansla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

30 Mart 2014’te yapılması kararlaştırılan yerel seçimler, Türkiye siyasal yaşantısını ve halklarının geleceğini derinden etkileyecek. 2002 seçimlerinden bu yana tek başına iktidar olma vasfını yitirmeyen AKP Hükümeti’nin bu gücünü ve etkinliğini koruyup koruyamayacağı merak konusu. Yerel seçimlerdeki oy oranı dağılımının genel seçimlerin de belirleyeni olacağı kuşkusuz. Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir Büyükşehir Belediyelerindeki değişim ve dağılım tüm ülke siyasetine damgasını vuracak. Anketler ve kamuoyu yoklamaları aracılığıyla gündem belirlemeye ve seçmen iradesine şimdiden ambargo koymaya hevesli siyasal yapılanmalar ve kuruluşlar her geçen gün yeni birer anket açıklamaya devam ediyorlar. Toplum mühendisliğine soyunanlar halkların, kent yoksullarının, bireylerin gerçek sıkıntılarını, gerçek gündemlerini görmezden gelmeye devam ediyorlar.
Haliyle gündemimiz; Mart 2014 yerel seçimleri arefesinde yerel siyasetteki sıkıntılar, kent politikası, yerel, yerinden, katılımcı ve doğrudan demokrasinin önündeki sorunlar, Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler Özerklik Şartı, Türkiye şartlarında uygulanabilirliği ve katılımcılarca dile getirilecek her şey…

30 Kasım 2013 Pazar günü saat 11.00’de Çanakkale Belediyesi Meclis Salonunda gerçekleşecek olan konferans Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nin 4. buluşması. Geçtiğimiz dönemde Halil Azak ve Timuçin Şahin’in Permakültür sunumuyla başlatılan etkinlikleri Prof. Dr. Murat Türkeş, Prof. Dr. Kenan Kaynaş, Prof. Dr. Türker Savaş ve Durukan Dudu’nun konuşmacı olduğu “Çanakkale ve Ekoloji”, Prof. Dr. Ahmet İnsel’in konuşmacı olduğu “Türkiye’de Sol ve Ekoloji Mücadelesi”, YGSP Eşsözcüsü Arif Ali Cangı’nın katıldığı “4(A)dalet Kampanyamız ve Çanakkale’de Ekoloji Mücadelesi” temalı buluşma ve söyleşiler takip etti.

Çanakkale’de 30 Kasım 2013 Pazar günü saat 11.00’de “Yerel Siyasetin Önündeki Engeller ve Çözüm Önerileri” konulu bir konferans verecek olan Prof. Dr. Cengiz Aktar;
1955 yılı İstanbul doğumlu. Galatasaray Lisesi’ nden mezun olduktan sonra Sorbonne Üniversitesi’nde eğitimine devam etti. İktisat alanında doktora yaptı. Bahçeşehir Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi. Türkiye’ de Avrupa Birliği üzerine kitaplar ve makaleler yayınladı. 1989 ve 1994 seneleri arasında Birleşmiş Milletler’in çalışmalarının için yer aldı ve Avrupa Birliği’ nin göç ve iltica politikaları konusunda biçimlenen hükümetlerarası danışma kurulunun ikinci başkanı olarak görevlerde bulundu. 1994 ve 1999 seneleri arasında ise Birleşmiş Milletler’in Slovenya Temsilciliği görevini üstlendi. Kısa bir süre Galatasaray Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’ nde dersler verdi. Aktar, Taraf Gazetesinde köşe yazarlığı yapıyor ve İMC TV’ de çeşitli programlara katılıyor.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir