“Kronik Böbrek Hastalığı Tedavi Edilebilir Mi?”

14 Mart 2014

Çanakkale İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, 13 Mart Dünya Böbrek Günü nedeniyle bilgilendirmede bulundu:

Kronik böbrek hastalığı, böbrek işlevinin yıllar süren uzun bir dönemde ilerleyici kaybı ile karakterizedir. Böbrek işlevinin kaybı kritik bir düzeye ulaştığında böbrek yetmezliği gelişir ve vücudun tüm organlarını etkileyen ciddi sorunlar ortaya çıkar. Uluslararası Nefroloji Derneği ve Uluslararası Böbrek Vakıfları Federasyonu tarafından her yıl Mart ayının ikinci Perşembe günü Dünya Böbrek Günü olarak ilan edilmiştir.

Dünyada her 10 kişiden birinde böbrek hastalığı bulunmaktadır. Ülkemizdeki durum daha da kötüdür. Türk Nefroloji Derneği’nin yaptığı büyük bir tarama çalışması, Türkiye’de her 6-7 erişkinden birinde çeşitli evrelerde kronik böbrek hastalığı bulunduğunu göstermiştir.

Kronik böbrek hastalığı sıklıkla sessiz seyreder ve sinsi bir şekilde ilerler, özellikle erken evrelerde belirti vermeyebilir. Bu nedenle birçok hastaya zamanında tanı konulamaz. Teşhis edilemeyen kronik böbrek hastalığı iki önemli sonuca yol açar:

? Böbrek işlevinin ilerleyici kaybı sonucu son dönem böbrek yetmezliği gelişmesi. Bu evreye ulaşan hastaların yaşamını sürdürebilmesi için diyaliz veya böbrek nakli tedavilerinin uygulanması gerekir. Bu tedavilerin maliyeti oldukça yüksektir. Örneğin, ülkemizde sağlık bütçesinin % 5’den fazlası sayısı 62.000 civarında olan son dönem böbrek yetmezlikli hastalar için harcanmaktadır.

? Özellikle eşlik eden kalp-damar hastalıklarına bağlı erken ölüm riski. Kronik böbrek hastalıklı bireylerde ölüm riski genel toplumdan 10-30 kat daha yüksektir.

Kronik Böbrek Hastalığı Tedavi Edilebilir Mi?
Kronik böbrek hastalığı erken dönemde saptanır ve uygun şekilde tedavi edilirse ilerlemesi engellenebilir veya yavaşlatılabilir ve yüksek ölüm riski azaltılabilir. Hastalığın tedavisi diyet ve bazı ilaçlardan oluşur. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa yararı o kadar fazla olur.

Kronik Böbrek Hastalığının Tanısı Zor Mudur?
Kronik böbrek hastalığının tanısı oldukça kolay ve ucuzdur. Kanda kreatinin ve idrarda protein ölçümü tanının büyük oranda konulmasını sağlar. Dünya Böbrek Gününde kronik böbrek hastalığı için risk altında olan herkesi bu basit testleri yaptırmaya davet ediyoruz.

Kimler Risk Altındadır?

  • Diyabet hastaları
  • Kan basıncı yüksek olanlar
  • Kalp hastaları
  • Ailesinde böbrek hastası olanlar
  • Kilo fazlalılığı olanlar
  • Sigara içenler
  • Yaşı 60’dan büyük olanlar

Kronik böbrek hastalığından korunmak için 8 ALTIN KURAL:

? Düzenli egzersiz yapın

? Sağlıklı beslenin ve vücut ağırlığınızı koruyun

? Tuzu azaltın

? Yeterli sıvı alın

? Sigara içmeyin

? Ağrı kesici ilaçlardan kaçının

? Kan basıncınızı ve kan şekerinizi düzenli olarak ölçtürün

? Risk grubunda iseniz böbreklerinizi düzenli olarak kontrol ettirin

Böbrekleriniz de yaşlanır, tıpkı sizin gibi bu nedenle 60 yaşından büyük kişilerin yılda en az bir kez böbreklerini kontrol ettirmesi gerekir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Dr. Burhan KÜTÜK
İl Halk Sağlığı Müdürü

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir