Küba Büyükelçisi Çanakkale’de

Küba Büyükelçisi Çanakkale’de
27 Nisan 2009

Çanakkale’ye gelen Küba Büyükelçisi Ernesto Gomez Abascal, 5 Kübalı’nın ABD’de hapiste bulunduğunu belirterek, “Bunların ikisi ise ömür boyu hapisle yargılanıyor. Bu da bir hukuksuzluk. Çünkü ortada gerçek kanıtlar yok. Bu sebeple orada hukuka aykırı olarak bulunuyorlar. ABD ile o sorunları tartışabiliriz. 50 yıldır devam eden abluka konusunu da burada konuşabiliriz” dedi.

Tarihi ve turistik yerleri gezmek için Çanakkale’ye gelen Küba Büyükelçisi Ernesto Gomez Abascal, sabah saatlerinde Vali Abdülkadir Atalık’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Abascal, ABD’nin Küba’ya yaptığı ambargoyu kaldırdığı şeklindeki söylentilerin gerçeği yansıtmadığını belirterek, “Obama zaten öyle bir şey demedi. Trinidat Bago’da düzenlenen bir toplantıda öyle bir şey söylediğini hatırlamadığını ifade etti. Şimdiye kadar Miami’de olan Küba topluluğunu özgür bıraktı. Çünkü Küba’ya gidemiyorlardı. Şimdi Obama ne yapacak onu beklememiz gerekiyor. Çünkü Raul Castro ABD ile ilişkilerin gelişmesinden yana. O da bunu bekliyor. Bundan da memnunuz. Bizler Küba’nın özgürlüğüne karşı herkesin saygı göstermesini bekliyoruz. ABD ile demokrasi ve insan hakları konusunda da konuşabiliriz. Küba ile ABD’de bu konuda yaşanan sorunları konuşabiliriz. İki ülkede o sorunlar da olabilir. Onların Küba topraklarında Guantanamo üssünde yaptığı işkence ve hapis olayları da var. Orada hapiste olanlara işkence yapmışlar. Orada insan haklarına büyük bir aykırılık yapılmış. ABD’de 5 tane Kübalı hapiste bulunuyor. 2 tanesi ise ömür boyu hapisle yargılanıyor. Bu da bir hukuksuzluk. Çünkü ortada gerçek kanıtlar yok. Bu sebeple orada hukuka aykırı olarak bulunuyorlar. ABD ile o sorunları da tartışabiliriz. 50 yıldır devam eden abluka konusunu da burada konuşabiliriz” dedi.

Konuşmasında Küba ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilere de temas eden Büyükelçi Abascal, “Biz Küba olarak Türkiye ile aramızdaki ikili ilişkilerin daha da büyümesinden yanayız. Bu ilişkiler zaten şu an çok yüksek seviyede. İki ülke arasında çok büyük saygı var. Siyasetin çok alanlarında aynı düşünceleri paylaşıyoruz. Özgürlüğü savunan iki ülkeyiz. Yardım ve ticareti geliştirmek çok istiyoruz. Çünkü Türkiye Küba arasında ikili sorun yok. Resmi anlamda ve halk arasında da çok büyük dostluk duyguları da var” şeklinde konuştu.

Çanakkale Valisi Abdülkadir Atalık ise Türkiye’de 4 yıldır büyükelçi olarak görev yapan konuk Abascal’ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Çanakkale’nin tarihi ve kültürel değerlerini çok iyi bilen konuk büyükelçi ilimizi ziyaret etmek istemiş. Troia antik kenti ile Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nı da ziyaret edecek olan büyükelçiye teşekkür ediyorum” dedi.

Ziyaret sonunda Vali Atalık ile konuk büyükelçi birbirlerine çeşitli hediyeler verdi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir