Küçükçay ve Kocabaş Çayı’nda Yaşanan Çevre Sorunları TBMM Gündeminde

Küçükçay ve Kocabaş Çayı’nda Yaşanan Çevre Sorunları TBMM Gündeminde
05 Temmuz 2013

Çanakkale Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekilleri Ali Sarıbaş ve M. Serdar Soydan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle soru önergesi verdiler.

Çanakkale Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ali Sarıbaş soru önergesinde şu ifadelere yer verdi:

Çanakkale İli, Çan İlçemize bağlı Küçüktepe ve Etili Köyleri arasından geçip Köylülerimizin tarım arazilerini suladıkları, hayvanların su içtiği, içinde de balıkların yer aldığı Küçük Çay’la ilgili;
1) Son günlerde çayın su renginin değiştiği ve çayda başta balıklar
olmak üzereyaşayan canlılarda ölümlerin yaşandığı iddia edilmektedir. Bu iddialar doğru mudur?
2) Doğru ise; Küçük Çay’ın renginin değişmesine neden olan madde nedir?
3) Küçük Çay’da yaşayan başta balıklar olmak üzere suda yaşayan canlıları
öldüren madde, aynı zamanda köylülerin tarlalarını sulamaları ve hayvanların da buradan su içmeleri sonucu tarım ürünlerine ve hayvanlara da zarar verebilir mi?
4) Çayın su rengini değiştiren ve içinde barındırdığı zehirle canlılara zarar
veren, tarım ve hayvancılığımıza da muhtemelen zarar verecek olan bu zararlı maddeyi çevrede bir süredir kömür, altın, gümüş gibi çeşitli maden işletmelerinin bölgemizde göstermiş oldukları faaliyetlerden kaynaklanmış olabilir mi?
5) Bu güne kadar Çevre il Müdürlüğü tarafından (denetim yapıldı ise) anılan
bölgede faaliyet gösteren maden işletmeleri denetlenmiş midir? Denetim sonucu çevreyi kirleten işletmeler tespit edilmiş midir? Çevreyi kirletenlere ne gibi yaptırımlar uygulanmıştır?
6) İçinde barındırdığı balıklar başta olmak üzere diğer canlıların ölümlerine
neden olduğu iddia edilen ve çayın da rengini değiştirdiği iddia edilen zararlı madde ne ise tarım ve hayvancılık faaliyetlerinde de yararlanılan Küçük Çay’ın suyunun kullanılmasına devam edilebilir mi? Vatandaşlarımızın ileride telafisi mümkün olmayan zararlarla karşılaşmaması için şimdiden Bakanlığınızın ve Köylülerimizin acilen alması gereken tedbirler nelerdir? Köylülerimiz Küçük Çay’ın suyunu gönül rahatlığı ile kullanabilirler mi? Köylülerimiz ne yapsınlar?
7) Çayın su renginin değişmesi ile muhtemelen balıkların ölümlerine de
sebep olan ve ileride telafisi mümkün olmayan gelişmelere karşın buna sebep olanlar hakkında yasal işlemler başlatacak mısınız?

Çanakkale Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili M. Serdar Soydan ise soru önergesinde şu ifadelere yer verdi:

Çanakkale ve ilçelerinde maden şirketlerinin çalışmaları sırasında meydana gelen çevre sorunlarına her geçen gün bir yenisi eklenmektedir.
Son günlerde Çanakkale Çan İlçemizin Küçüktepe ve Etili köyleri arasından geçen Küçük Çay’daki suyun renginin değişmesi ve yüzlerce balığın ölmeye başlaması bölgede doğal yaşam alanlarını tehdit etmekte ve bölge halkını tedirgin etmektedir.
Bölgede yaşanan kirlilik Küçük Çay ve Kocabaş Çayını tehdit etmekte ve bölgede üretim yapan üreticimiz, çiftçimiz ürünlerini, tarlalarını sulamaktan, hayvanlarına su vermekten tedirgin olmaktadır.
Daha önceki yıllarda da aynı bölgede yaşanan çevre sorunları bilinmekte olup bu konuda yeterli tedbirlerin alınmadığı anlaşılmaktadır.
Bu doğrultuda;
1- Çanakkale Çan İlçemize bağlı Etili ve Küçüktepe köyleri arasındaki Küçük Çay ve anılan bölgede geçmiş yıllarda da meydana gelen çevre tahribatının nedenleri nelerdir, anılan bölgede yeniden çevre sorunlarının yaşanmaması için hangi tedbirleri almayı düşünüyorsunuz?
2- Çan ilçemizin çevresinde faaliyet gösteren maden şirketlerinin anılan bölgede doğal yaşama zarar verip vermediği konusunda her hangi bir araştırma yapılmış mıdır, yapıldı ise sonuçları bölgede yaşayan vatandaşlarımıza açıklanmış mıdır?
3- Bölgede yaşanan kirlikten dolayı meydana gelen doğal tahribatı nasıl önlemeyi düşünüyorsunuz? Bölgede yaşayan, üretim yapan üreticinin zararlarını nasıl karşılamayı düşünüyor sunuz?

[Görsel Kaynak: canburada.com]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir