Küçükkuyu Belediye Başkanı Bir Yıllık Çalışmalarını Değerlendirdi

18 Nisan 2011

Küçükkuyu Belediye Başkanı Cengiz Balkan göreve gelişinin ikinci yılında düzenlediği halkı bilgilendirme toplantısında hakkında çıkan bazı söylentilere değinerek, “Görevde olduğum müddetçe çalmayacağım, çaldırtmayacağım ve devletin malını kimseye peşkeş çekmeyeceğim. Bu böyle bilinsin” dedi.

Belediye Başkanı Cengiz Balkan, belediye meydanında düzenlediği halkı bilgilendirme toplantısında son bir yıl içinde yaptığı icraatları slayt gösterisi eşliğinde anlattı. Halkın büyük ilgi gösterdiği toplantıya CHP Çanakkale Milletvekili Adayları Ali Sarıbaş, Serdar Soydan, Bülent Öz ve CHP Çanakkale İl Başkanı Hamza Karagöz de katılarak Balkan’a destek verdi.

Açık havada düzenlenen bilgilendirme toplantısında yapmayı vaaddetiği konulara değinen Başkan Balkan, “29 Mart 2009 yerel seçimlerinden önce, sizlere sunduğum seçim bildirgemde, yapmayı vaadditiğim konuları söylemiştim. Seçimlerden bu yana iki yılı aşkın bir süre geçti. Biz, verdiğimiz sözün gereği olarak, sizlere hesap vermek amacı ile bu gün, burada karşınızdayız. Ayrıca bunun da başka bir mutluluğu var ve biz bu gün bu mutluluğu da yaşıyoruz. Yine seçim bildirgemizde, çıktığımız yolun uzun ince bir yol olduğunun farkında olduğumuzu, ancak, Küçükkuyu’ya hizmette kararlı olduğumuzu ve mutlaka başarılı olacağımızı da sizlere söylemiştim. Nitekim iki yıl sonra bu gün, emin adımlarla bu yolda yürüdüğümüzü ve projelerimizi birer birer hayata geçirmeye başladığımızı sizlere, rahatlıkla söyleyebilirim” dedi.

“İMAR VE FEN İŞLERİ’NDE BAŞARILI ÇALIŞMALAR YAPTIK”

Başkan Balkan, 1 yıllık çalışmalarında Küçükkuyu’da imar ve fen işleri ile ilgili çalışmalarda önemli yol katetiklerini belirterek, “Hepinizin bildiği gibi, bir belediye için en zor ve en pahalı yatırım, alt yapı yatırımlarıdır. Bunların en başında da, kanalizasyon ve arıtma sistemi gelir. Bugün için, havası, suyu, denizi ve toprağı tertemiz, bir Küçükkuyu için, en büyük ihtiyaç, düzenli çalışan modern bir kanalizasyon ve arıtma sistemidir. Şuan diyebilirim ki kanalizasyon sisteminin 1. kademesi bitirilmiş olup, kabul aşamasına gelmiş bulunmaktadır. İhaleyi, İller Bankası yapmış ilgili firmayla sözleşme imzalanmıştır. 2009 yılı içinde yüklenici firma tarafından 7 adet fatura kesilmiş ve karşılığında 2.061.933,99 TL, ayrıca 2010 tarihinde de 1.740.087,60 TL ve son olarak da bu zamana kadar yani 2011′ de ise 618.436.08 TL ödeme yapılmıştır. Altınbaş İnşaat San. ve Tic.Ltd.Şti 14 hak ediş bedeli olarak brüt 4.420.457,67 TL belediyemiz tarafından ödemiş bulunmaktayız. Böylelikle projemiz yüzde 70’lik kısmı tamamlanmış bulunmaktadır. Bugün için, güzel Küçükkuyu’muzun en büyük ihtiyacı olan düzenli çalışan modern bir kanalizasyonun yüzde 70’ini tamamlamış olup, arıtma sisteminin eksikliğini de en yakın zamanda sonlandırılacaktır. Arıtma sistemi tamamlandığında, sistemin kapasitesi 70.000 kişiye ulaşacak ve tüm Küçükkuyu halkının, ihtiyacını karşılayacaktır” dedi.

Başkan Balkan, yaşam standartlarının yükseltilmesi ve Küçükkuyu’ya daha yakışır bir çehre olması bakımından beldeye toplam 6 kilometre beton parke taşı ve bordür döşenmesi yapıldığını da belirterek, “Ayrıca 7 kilometre satıh kaplama asfalt yapılıp, bozuk olan yollara müdahale edilmiştir. Göreve geldiğimiz yıldan itibaren ilk yıl 63’lük ve 80’lik olmak üzere 3,5 km şebeke borusu ile 32’lik, 25’lik ve 20’lik olmak üzere 5,5 km ara bağlantı borusunu yeniledik ve böylece halkımızın temiz bir ortam için gerekli yaşamı sağlayacak altyapı sistemini güçlendirdik. Yeni yerleşim yerlerine 80’lik ve 63’lük 2200 metre boru kullandık.2009 yılında 481, 2010 yılında ise 391 yeni su abonesi bağlayarak halkımıza hizmet verdik.Mevcut olan iki su depomuza klorlama cihazları alarak halkımızın daha temiz su içebilmesini sağladık. Ayrıca Küçükkuyu’muzun en büyük ihtiyaçlarından biri olan ve zaman zaman belde halkını da rahatsız eden çarşı içi ve yol kenarlarında görsel çirkinliğe son vermek adına otobüslerin ve minibüslerin bir düzen içerisinde daha modern daha güvenli hizmet verebilmeleri için 5 pafta, 235 ada 1 nolu parselde kayıtlı taşınmamızın üzerine “Şehirler Arası Otobüs Terminali” inşaatımızı bitirmiş bulunmaktayız. Böylelikle hem Küçükkuyu’muza yakışır bir tesis hem de düzeni sağlayarak, gelen yerli yabancı misafirlerimizi ulaşımlarını sağlamak için siz değerli halkımızın hizmetine sunmuş bulunuyoruz” şeklinde konuştu.

“ZEYTİN KÜLTÜR MERKEZİ BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Konuşmasında Tariş’ten kiralanan eski zeytin yağı deposunu tamir ederek kültür merkezi haline getirdiklerini de belirten Başkan Balkan, “Küçükkuyu halklı ile Türk edebiyatının, Türk sanatının, Türk folklorunun, Türk geleneklerinin tarihini ve gelişmelerini incelemek, araştırmak, Türk kültürünü bir bütünlük içerisinde ve amaçlarda belirlenen esaslar çerçevesinde tanıtmak, Yurt içinde ve yurt dışında, Türk kültürünün yayılmasına hizmet eden, gelişmesi yolunda çalışma ve faaliyetler gösteren, gerçek ve tüzel kişilerle işbirliğinde bulunmak, süreli ve süresiz yayınlar yapmak, kongre, konferans, toplantı, gösteri ve sergiler düzenlemek ve benzeri faaliyet ile hizmetlerde bulunmak, amacıyla Tarişten kiralanan eski zeytin yağı deposu belediyemizce tamirat ve dekorasyon işlemleri tamamlanarak Kültür Merkezi ve Sinema Salonu olarak 25 Nisan 2010 tarihinde halkımızın hizmetine açtık. Bu yer beldemiz için çok önemli. Çok sayıda etkinliğimizi burada yapıyoruz” dedi.

“ÇALMAM, ÇALDIRMAM”

Konuşmasında çocuk parkları, belediyeye yeni alınan araçlar, eğitim öğretim ile sağlık spor hizmetleri hakkında da bilgi veren Cengiz Balkan, “Buraya kadar yaptığımız hizmetleri ve yapacağımız icraatlarımızı anlatmaya çalıştım. Şimdi sizlere çok kısa benim ve belediyemiz hakkında haksızca ve mesnetsizce yapılan eleştirilere yanıt vermek istiyorum. Şahsıma ve eşime ait seçildiğim ilk günü vermiş olduğum mal bildirimimde ki sahip olduğum varlıklarımda bir artış meydana gelmemiştir. Şöyle ki, sadece belediye başkanı olmadan evvel, yani Tariş Müdürü iken Manisa’da almış olduğumuz ve eşimin adına kayıtlı olan evimizi oturmadığımızdan ve gidemediğimizden 140.000 TL’ye sattık. Bunun karşılığı beldemizden 170.000 TL’ye yeni bir daire aldık. Daireyi yapan müteahite 145.000 TL ödedim. İnşaat bitince kalan 25.000 TL’yi ödeyeceğim. Belirttiğim gibi mal varlığımda hiçbir değişiklik olmamıştır. Bunun aksini ispat edilmesi durumunda derhal bu kutsal belediye başkanlığı görevinden istifa etmeye hazırım. Seçim meydanlarında “Ben belediye başkanı olunca çalmayacağım, çaldırmayacağım, yemeyeceğim” demiştim. Ne mutlu bana ki bu verdiğim sözlerin arkasında olmam manevi huzurunu taşımaktayım” dedi.

Balkan’dan sonra söz alan Çanakkale CHP Milletvekili adayları Ali Sarıbaş, Serdar Soydan ve Bülent Öz de 12 Haziran’da yapılacak olan genel seçimlerde CHP çatısı altında toplanıp partiyi iktidara taşıma mesajı verdi. Yaklaşık iki saat süren toplantıda herkese kalem ve kağıt dağıtılarak istek ve şikayetlerini dile getirmeleri istedi. Toplantı lokma ikramı ile son buldu.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir