Küçükkuyu Değerleri Sempozyumu’na Büyük İlgi

31 Ağustos 2008

Çanakkale İli Değerleri Sempozyumları’nin on üçüncüsü Çanakkale?nin Ayvacık ilçesine bağlı Küçükkuyu beldesinde yapıldı.

Küçükkuyu Belediyesi Sosyal Tesisleri’nde yapılan 3 bölümden oluşan sempozyumda oturumun başkanlıklarını Doç. Dr. Selahattin Yılmaz, Doç. Dr. Telat Koç ve Yrd. Doç. Dr. Mithat Atabay yaptı. Bir çok katılımcının bulunduğu sempozyumda açılış konuşmasını yapan Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İlhami Tezcan, Çanakkale’nin her yerinin ayrı bir güzellik taşıdığını belirterek, ?Biz yaptığımız sempozyumlarda bu güzellikleri, değerleri belirliyoruz. Daha sonra bunları bir kitapta toplayacağız. Toplantılar bu yüzden çok önemli? dedi.

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Akdemir ise yaptığı konuşmada bu etkinliği ÇOMÜ olarak yapmadıklarını ifade ederek, ?Başta valilik, belediye başkanları, basın mensupları ve akademisyen arkadaşlar gibi pek çok kişilerle gerçekleştiriyoruz. Biz ÇOMÜ olarak bir dünya üniversitesi olmak için büyük çaba sarf ediyoruz. Ama yöre üniversitesi de olmak istiyoruz. Bu sempozyumlar bunun göstergesidir” dedi.

?Rakamlarla Küçükkuyu Beldesi’ adlı konuşmasını yapan Küçükkuyu Belediye Başkanı Yusuf Aksoy ise geçmiş yıllarla kıyaslayarak beldenin oldukça geliştiğine dikkat çekti. Konuşmalarıyla büyük alkış toplayan öğretim görevlileri yaptıkları bilimsel açıklamalarla bilinmeyen gerçekleri de gözler önüne serdi. ÇOMÜ Rektörü Ali Akdemir’in Yusuf Aksoy’a sunduğu plaketten sonra kürsüye çıkan Mimar İsmail Erten ise Adatepe köyünün kentsel sit alanı kapsamında acilen koruma imar planına kavuşması gerektiğini vurguladı. Küçükkuyu’da sosyal faaliyetler, turizm sorunları, zeytincilik, Adatepe köyü mezar taşları, Kazdağları, beldenin doğal potansiyeli ve unutulan arkeolojik değerler gibi konularına değinilen sempozyum katılımcıların Assos’ta akşam yemeği yemesi ile son buldu.

Sempozyuma Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdemir, Çanakkale Ticaret Odası Başkanı İlhami Tezcan, Çanakkale Vali Yardımcısı Cengiz Ata, Küçükkuyu Belediye Başkanı Yusuf Aksoy ve birçok öğretim görevlilerinin de bulunduğu önemli isimler katıldı.
İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir