Küçükkuyu’da 3. Zeytin Kurtuluş Şenlikleri Başladı

10 Mart 2012

Küçükkuyu Belediyesi’nin “3. Zeytin Kurtuluş Şenlikleri” kapsamında gerçekleştirdiği “Zeytin, Kadın ve Kazdağları” konulu panelde kadınların sorunları masaya yatırıldı.

3. Zeytin Kurtuluş Şenlikleri, Halk Kütüphanesi’nde bayanların karma el sergisinin açılışı ile başladı. Açılış kurdelesi Küçükkuyu Belediye Başkanı Cengiz Balkan, CHP Balıkesir Milletvekili Nedret Akova, CHP Ankara Milletvekili Ayşe Gülsün Bilgehan, CHP Çanakkale Milletvekili Ali Sarıbaş ve Cumhuriyet Gazetesi Köşe Yazarı Leyla Tavşanoğlu’nun kestiği sergide seramik sanatçısı Hayal Başarı’nın çini çalışmaları ve Küçükkuyu Belediyesi Resim Kursu kursiyerlerinin çalışmaları sergilendi. Ardından Zeytin Kültür Merkezi’nde devam eden şenlikte “Zeytin, Kadın ve Kazdağları” konulu panel gerçekleştirildi. Panelin açılışında söz alan Küçükkuyu Belediye Başkanı Cengiz Balkan, “Artık haritada yeri bilinen, herkesin bildiği ve kabul ettiği gibi, Ege’nin başladığı yer Küçükkuyu’dur. Çok önemli bir kesişme noktasında bulunan bu güzel beldemiz, en büyük değerine yani zeytinine sahip çıkmak için elimizden geleni ortaya koymaya çalışıyoruz. İşte şimdi bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdiğimiz “Zeytin Kurtuluş Şenlikleri” projesinin doğuş öyküsü burada yatmaktadır. Belediye Başkanlığı’nın hiçbir zaman sadece koltuk ve makam işi olmadığını bilen ben, bundan dolayı beldemizin ekonomik varlıklarının değerlendirilmesinde, sosyal ve kültürel gelişmesinde, öncü görev üstlenmesi gerektiğine hep inandım ve çalışmalarımızın birçoğunu da bu doğrultuda yönlendirdim. 3. Zeytin Kurtuluş Şenliklerimizin, beldemize zenginlik ve mutluluk getirmesini temenni ediyorum. İnsanlığın tarihi ile eş olan kutsal zeytin, geçmiş ile geleceğimizin arasında verimli ve huzurlu bir köprü olsun” dedi.

Ardından CHP Çanakkale Milletvekili Ali Sarıbaş ve Serdar Soydan birer konuşma yaptı. Panel Kazdağları ve Marda Dağı Belediyeler Birliği Danışmanı Salih Sönmezışık’ın “Kazdağları ve Zeytinciliğimizin Durumu” konulu sunumu ile devam etti. Sönmezışık konuşmasında Kazdağları’nın olmaması halinde Edremit Körfezi’nin zeytinlerinin bu kadar lezzetli olmayacağını belirterek; “Türkiye’de zeytinciliğin gelişmesi Mustafa Kemal Atatürk tarafından 2 yasa çıkartılarak korunmuştur. Fakat şimdi bu yasalarda yok edilmeye çalışılıyor” diyerek Maden Yasası ve Kazdağları’nda koruma statüleri gibi konularda dinleyicileri bilgilendirdi. Marmara Grubu Vakfı AB ve İnsan Hakları Platformu Başkanı Müjgan Suver’in yönettiği panelde ilk olarak söz alan CHP Ankara Milletvekili Ayşe Gülsün Bilgehan, İsmet İnönü’nün 5 torunundan biri olduğunu belirterek, “Bu ülkede milyonlarca Atatürk ve İsmet İnönü torunu var. Cumhuriyeti kuranların ilk hedefi kadınların hakkını vermekti. O zaman kadına verilen haklar ve ayrıcalıklar şu an 2012 yılında pek çok kadına verilmiyor. 1924 yılında çıkarılan Eğitim ve Öğretim Birliği yani Tevhidi Tedrisat Kanunu ile kızlara erkeklerle eğitimde de eşit haklar verildi. Bugün meclistekiler bunu değiştirecekler. Biz haklarımızı savunuyoruz. Fakat sadece konuşuyoruz. Çoğunluk iktidarda olduğu için bunu gerçekleştirmeye de güçleri yetecek. Kadınlarımıza şiddeti önlemek için yeni bir yasa kabul edildi.Kadına saygı devletin tepesinde başlar.Kadın ve aileyi ayırıyorlar. Daha kadının eşit olma durumu kavrayamıyorlar” dedi.

Balıkesir Milletvekili Nedret Akova ise son yıllarda kadına şiddetin yüzde 1400 oranında arttığını söyledi. Ardından söz alan Cumhuriyet Gazetesi Köşe Yazarı Leyla Tavşanoğlu ise konuşmasında Adatepeli Refika’nın öyküsünü dinleyicilere anlattı. Bahçedere Köylüsü Doç. Dr. Çiğdem Arı ise “Kazdağı Kadınları Mucizesi ve Zeytin” konulu konuşmasında köyde bir yılın kadınlar için nasıl geçtiğini anlatırken duygulu anlar yaşandı. Konuşmacılara plaket ve zeytin fidesinin hediye edildiği panel sonunda katılımcılara da gelenek olan helva ve ekmek dağıtıldı. 3. Zeytin Kurtuluş Şenlikleri’ne CHP Balıkesir Milletvekilli Haluk Ahmet Gümüş, Ayvalık Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen, Güre Belediye Başkanı Kamil Saka, Susurluk Karapürçek Belediye Başkanı Mehmet İlban, Pazarköy Belediye Başkanı Halil Özkan, Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan, CHP Çanakkale İl Başkanı Hamza Karagöz’ün yanı sıra pek çok vatandaş katıldı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir