Küçükkuyu’da Jeotermal Su Sevinci

29 Haziran 2011

Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü’nün (MTA) Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Küçükkuyu beldesi Ilıca Deresi Fazdere Mevkii’ndeki yürüttüğü çalışmalarda 223 metrede 45 derece jeotermal sıcak suya ulaşıldı.

Küçükkuyu Belediye Başkanı Cengiz Balkan, Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü Balıkesir Bölge Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar sonucu 223 metre derinlikte, yaklaşık 45 derece sıcaklığında bir suya ulaşıldığını belirterek, “Bu kuyudan çıkarılan suyun debisi beldemizde 10 tane beş yıldızlı otelin sıcak su gereksinimini karşılayacak ve aynı zamanda beldemizin termal olarak ısınmasını sağlayacak kapasitede. Bu kuyu başka diğer kuyularında açılması için bir ön çalışma oldu. Önümüzdeki günlerde diğer kuyuları da açmak için MTA ile ortak çalışmalarda bulunacağız. MTA yöneticilerine ve devletimize teşekkür ediyoruz” dedi.

Öte yandan yetkililer 214 metreden artezyen yapan suyun yaklaşık debisinin 100 litre saniyenin üzerinde görüldüğünü ifade ederek, “Sıcaklığı 42-45 santigrat derece arasında olan suyun kondüktivite değeri 1000’in üzerinde. Mineral oranı ise bölgede bulunan Afrodit Kaplıcası ile aynı oranda. Ayrıca bu 100 litre saniye önemli bir miktar. Su kaplıcaya uygun sıcak su kaynağı” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir