“Kültür, Kimlik ve Çanakkale” Belgesel Gösterimi Gerçekleştirildi

22 Ocak 2015

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde Sokak Adlarında Yaşayanlar sergisinin paralelinde gerçekleştirilen etkinlikler devam ediyor. 21 Ocak 2015 Çarşamba günü Kent Müzesi’nde belgesel gösterimi gerçekleştirildi.

23 Şubat 2003 tarihinde NTV’de yayınlanmış olan “Kültür, Kimlik ve Çanakkale” belgeseli konuklar ile paylaşıldı. Belgesel ile birlikte kentin değişen yüzü de izlendi. Günümüzde Çanakkale Evleri Yaşatma Projesi kapsamında yenilenen Yalı Caddesi imajı ve tarihi binaların restore edilmesi ile birlikte 2003 tarihinden bu yana farklılıklar gözlemlendi. Belgesele katkı veren İsmail Erten, Veysel Tolun, Şahabettin Kalfa, Hasan Temel Turhanlı, Saim Yavuz’un da konuşmalarının izlendiği belgeselde Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı proje koordinatörlüğü de yapan 2003 senesinin Eylül ayında kaybettiğimiz Prof. Dr. Raci Bademli’nin de Çanakkale ve barışın kenti olma süreci hakkındaki görüşleri paylaşıldı. Belgeselde Şakir Eczacıbaşı, Emre Kongar, Oktay Ekinci ve Ufuk Esin’in de görüşleri yer aldı. Belgeselde restorasyon süreçleri paylaşılırken Çay Mahallesi’nin koruma altına alınması ve bu koruma ile birlikte Çanakkale kentinin diğer kentler arasında hatırı sayılır bir yerinin olmasının altı çizildi. Özellikle kentsel sit alanının kentteki aktörlerden müellif 100 kişinin katılımı ile planlanması Türkiye’deki tek örnek olarak anıldı. Belgesel gösteriminin ardından 12 senelik bir değişimin Çanakkale kentine getirileri ve sivil inisiyatifin yerel tarih çalışmaları konuşuldu.

28 Ocak 2015 Çarşamba saat 18.00’da Kent Müzesi’nin konuğu “Kadına Şiddeti Etkileyen Faktörler” sohbet konusu ile Doç. Dr. Gülbu Tanrıverdi olacak.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir