Kültür ve Turizm Bakanı Günay'dan Bülent Ersoy Açıklaması

Kültür ve Turizm Bakanı Günay'dan Bülent Ersoy Açıklaması
10 Mayıs 2009

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, bir süre önce festival açılışında yaptığı konuşmada, Bülent Ersoy ve Zeki Müren ile ilgili sözlerinin yanlış anlaşıldığını belirterek, “Hiçbir sanatçı arkadaşımı kesinlikle incitmek istemem. Hiçbir sanatçı arkadaşımın herhangi bir alandaki tercihleri de kimseyi ilgilendirmez. Beni de ilgilendirmez. O yüzden eğer arkadaşlarımızı bilmeden üzmüşsem, sözlerimizi düzeltmek istiyorum. Onlarla ilgili bir kastım yok” dedi.

Partisinin il kongresine katılmak üzere Çanakkale’ye gelen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, öğle saatlerinde valiliği ziyaret etti. Vali Abdülkadir Atalık ile bir süre görüşen Bakan Günay, daha sonra basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Günay, bir süre önce katıldığı 12. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde, Bülent Ersoy ve Zeki Müren ile ilgili, “Nice yalanlar gördük. Hatırlıyorum, Zeki Müren Türkiye’nin en büyük erkek sanatçısı, Bülent Ersoy en büyük kadın sanatçısı seçilmişti, böyle absürd, dramatik, toplumun aklının karıştırılmaya çalışıldığı dönemlerden geçtik” demişti. Bülent Ersoy’un kendisini istifaya davet etmesi üzerine ilk kez konuşan Bakan Günay, sözlerinin yanlış anlaşıldığını belirterek, “Orada benim vurgulamaya çalıştığım, Türkiye’nin bir dönem yaşadığı acıları unutmaması ve benzeri tuzaklara düşmemesi konusunda bir dikkat çağrısıydı. Ancak o gergin ortam içinde belki amacımı aşan bazı ifadeler oldu, ya da derdimi anlatamadım. Hiçbir sanatçı arkadaşımı kesinlikle incitmek istemem. Hiçbir sanatçı arkadaşımın herhangi bir alandaki tercihleri de kimseyi ilgilendirmez. Beni de ilgilendirmez. O yüzden eğer arkadaşlarımızı bilmeden üzmüşsem sözlerimizi düzeltmek istiyorum. Onlarla ilgili bir kastım yok. Ben sadece Türkiye’nin karanlık bir döneminde haksız yasaklar olduğunu, o yasaklara muhatap olanların bir süre sonra abartılı bir biçimde hak ettiği ya da hak etmediği şekilde alkışlandığını, bir akıl karışıklığı ortamına geçtiğimizi söyledim. Verdiğim örnekler belki o ortamda yeteri kadar anlatılamadı. Haklı olarak sanatçı arkadaşlarımız üzülmüş olabilirler. Bunu da bu vesile ile düzeltmek isterim” dedi.

Bülent Ersoy’un sanatçı kişiliği hakkında ne düşündüğü konusunda da açıklamalarda bulunan Bakan Günay, “Ben her arkadaşımızın kendi çapında, kendi yetenekleri oranında Türkiye’nin kültür hayatına katkı yapmaya çalıştığını düşünüyorum. Sayın Ersoy iyi bir yorumcudur. Rahmetli Müren çok iyi yorumcuydu. 12 Eylül ile ilgili bir tartışmanın odağı haline gelmelerini istemem. Benim meramım tamamen farklı. Burada asıl hedef, Türkiye’nin bir kez daha darbeci bir çağrının kucağına düşmemesi konusunda orada bulunan arkadaşlarımızı uyarmaktı” diyerek, yanlaş anlaşıldığını söyledi.

“ANNEMİN VE BÜTÜN ANNELERİN ANNELER GÜNÜNÜ KUTLUYORUM”

Bakan Günay, bütün annelerin gününü kutladığını ifade ederek, “Bugün aynı zamanda Anneler Günü. Bu vesileyle Anneler Günü’nü kutlamak istiyorum. Bir toplumun gelişmesi, ilerlemesi, sağlıklı kuşaklar, nesiller yetiştirmesi önce annelerin sağlığına, esenliğini, bolluğuna, bereketine, yaşadığı ortamın güzelliğine bağlı. Dünyanın her yerindeki kadınlar çok üreticidir. Ancak bizim kadınlarımız hem üretici hem çilekeştir. Derin acılar yaşadılar. Halen de çok derin acılar yaşayan annelerimiz var. Birkaç gün önce Mardin’de bir feodal vahşetin eliyle nice çocuk annesiz, nice anne çocuksuz kaldı. Bu vesileyle bir kez daha onların acısını paylaşıyorum. Bütün annelerimize, kendi annemden başlayarak sağlık, esenlik, güzellik, ölmüş olanlara da rahmet diliyorum” diye konuştu.

Troia antik kentine müze kurulması ile ilgili çalışmaların bütün hızıyla sürdüğünü anlatan Günay sözlerini şöyle sürdürdü:

“Troia dünya tarihi ve kültürü için çok önemli. Orada, gerçekten, o tarihin, o kültürün enginliğine uygun bir müze yapma hayalimiz var. Bu konuda somut adımlar atıyoruz. Bunun için bir danışma kurulu oluşturduk. Birkaç onaydan sonra proje onay safhasına gelecek. Uluslararası bir proje yapma niyetindeyiz. Bu yıl içinde bu noktaya geleceğimiz umut ediyorum. Birkaç yıl içinde kurulacak böyle bir müzenin temellerinin yükseldiğini umarım hep birlikte göreceğiz. Ben Troia Müzesi’nin Çanakkale’nin turizm değerlerine büyük bir artı katacağına inanıyorum. Çünkü Çanakkale bunu hak ediyor”.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir