Kurbanlıklar Alıcılarını Bekliyor

22 Ekim 2012

25 Ekim tarihinde başlayacak olan Kurban bayramı için Çanakkale Belediyesi tarafından kurulan kurban satış ve kesim yerlerine kurbanlıklar gelmeye başladı.

Çanakkale Belediyesi tarafından hazırlanan kurban satış ve kesim alanına kurbanlıklar geliyor. Havaların bir anda soğuması nedeniyle kurbanlıklarda bu yıl biraz düşüş yaşandığı gözlendi. Küçük baş kurbanlıklar 400 ile 800 TL arasında alıcı beklerken Büyük baş kurbanlıklar ise 3.000 ila 7.000 TL arasında alıcılarını bekliyor.

KURBAN KESİMİ KURSU SONA ERDİ
Milli Eğitim Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında yapılan protokol gereği Çan Halk Eğitimi Merkezi’nce düzenlenen kurban kesimi kursu yapılan sınav ile sona erdi.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, İlçe Müftülüğü,İlçe Sağlık Grup Başkanlığı, İlçe Tarım Müdürlüğü ve Çan Belediyesi tarafından görevlendirilen uzman öğreticiler tarafından Teorik ve uygulamalı olarak üç gün süren kursta 19 ders saati boyunca kurban kesiminin önemi, İnsan sağlığı açısından alınması gereken önlemler, yaralanmalara karşı ilk yardım, kurban kesilecek yerlerin tanzimi, kesim öncesi ve sonrası hayvanın muayenesi, etlerin korunmasında hijyenik ortamın sağlanması, yasal olarak kesim yapılması gereken mahaller konuları ile ilgili teorik derslerin yanında Kesim işlemlerinin gözlemlenmesi,kasap nezaretinde kurban kesimi, Etlerin parçalanması ve derinin yüzülmesi konuları ile ilgili uygulamalar yapıldı. Dördüncü gün yapılan Teorik ve uygulamalı sınav sonucunda başarılı olan 38 kursiyer belgelerini aldı. Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Hamit Saygılı, kursun açılmasında ve sağlıklı bir şekilde yürütülmesinde emeği geçen Müdür Yardımcısı Ömer Üst’e ve kursta görev alan öğreticilere teşekkür ederek, talep olması halinde önümüzdeki yıllar da da bu ve buna benzer kurslar açılmasına devam edeceklerini söyledi.

[Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir