Kurtuluş Gününde İlk Yapay Resif Projesini Hayata Geçirdiler…

21 Eylül 2016

Bozcaada’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 93. yıldönümü etkinlikleri kapsamında, “İlk Yapay Resif Projesi” hayata geçirildi. Adanın 12 ayrı noktasına bu proje nedeniyle hazırlanan düzenekler, törenle birlikte denize bırakıldı.
ÇOMÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi ile Bozcaada Belediyesi’nin ortaklığında ve Deniz Teknolojileri Meslek Yüksek Okulu ile Bozcaada Su Ürünleri Kooperatifinin desteğiyle gerçekleştirilen “Bozcaada Yapay Resif Projesi” açılışı törenlerle yapıldı. Kurtuluş günü kapsamında düzenlenen törene Bozcaada Kaymakamı Abbas Yeşilkuş, Bozcaada Belediye Başkanı CHP’li Hakan Can Yılmaz, ÇOMÜ Deniz Teknolojileri Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Mustafa Görün, Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ali İşmen, Prof. Dr. Murat Yiğit, Prof. Dr. Adnan Ayaz, Yrd. Doç. Dr. Deniz Odabaşı, Proje Yürütücüsü Yrd. Doç. Dr. Barış Özalp, Proje Yardımcı Yürütücüsü Biyolog Simge Özalp ve çok sayıda davetliler katıldı. 2 yıl sürecek projenin açılış töreni, katılımcıların Bozcaada kıyılarına yapay resifleri bırakmasıyla sona erdi.
1

Balık Popülasyonunun Artması Hedefleniyor
Bozcaada kıyılarında sinarit, çipura, orfoz, sargoz ve ahtapot gibi deniz canlısı sayısında son yıllarda düşüş tespit edilmesi üzerine; Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) ile Bozcaada Belediyesi protokol imzalayarak, popülasyonun artması için adanın 12 noktasında beton bloklardan oluşan yapay resifler oluşturuldu. Törenle adanın etrafına bırakılan resiflerin, 2 yıl içerisinde büyük bir başarı elde etmesi hedefleniyor.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir