Kuşadası’nda Öldürülen Çanakkaleli Trans Dora İçin 8 Şehirde Eylem Yapılacak

Kuşadası’nda Öldürülen Çanakkaleli Trans Dora İçin 8 Şehirde Eylem Yapılacak
12 Temmuz 2013

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde Dora takma isimli transseksüel 24 yaşındaki H.U.Ö, evinde bıçaklanarak öldürülmüş halde bulundu. Dora’nın İzmir Adli Tıp Kurumu’ndaki cenazesi Çanakkale’den gelen ailesinin kabul etmemesi üzerine arkadaşlarına teslim edildi.

Trans Cinayetlerine Dur De!
Kuşadası’nda 9 Temmuz 2013 Salı günü evinde bıçaklanarak öldürülen Dora için 12 Temmuz Cuma günü 8 şehirde eş zamanlı eylemler düzenleneceği öğrenildi. İstanbul, Ankara, İzmir, Diyarbakır, Eskişehir, Adana, Mersin ve Berlin’de, translara ve seks işçilerine yönelik ayrımcılık, şiddet ve cinayetler saat 18:00’da protesto edilecek.

12 Temmuz Cuma günü saat 18:00’da yapılacak eylemlerin yerleri şöyle:
İstanbul: Galatasaray Lisesi, Ankara: Yüksel Caddesi / İnsan Hakları Anıtı Önü, İzmir: Kıbrıs Şehitleri Caddesi / Yakın Kitabevi Önü, Diyarbakır: Sümerpark, Eskişehir: Adalar / Migros Önü, Adana: Atatürk Parkı, Mersin: İnsan Hakları Derneği Mersin Şubesi Önü, Berlin: Direniş Çadırı

Katili Yakalandı
Aydın’ın Kuşadası İlçesi’ndeki evinde öldürülmüş olarak bulunan ‘Dora’ takma isimli trans bireyin cinayet şüphelisi olarak 22 yaşındaki Serdar Ö. yakalanarak gözaltına alındı. Polisteki sorgusunda suçunu itiraf eden Serdar Ö.’nün, Dora’yı girdikleri ilişki sonrası aralarında çıkan tartışmada bıçaklayarak öldürdüğünü söylediği öğrenildi.

Arkadaşları Uğurladı
Dora’nın İzmir Adli Tıp Kurumu’ndaki cenazesi Çanakkale’den gelen ailesinin kabul etmemesi üzerine arkadaşlarına teslim edildi. Kuşadası’na götürülen cenaze, ikindide Hanım Camisi’nde kılınan namazın ardından Adalızade Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Sessiz Kalmak Suça Ortak Olmaktır!
Kaos GL Derneği ve Pembe Hayat LGBTT Derneği yaptıkları açıklamada Kuşadası’ndaki nefret cinayetini kınadılar. Devletin nefret suçları bağlamında etkin bir soruşturma yürütmemesi, katillerin yakalanmaması, yakalansa bile “iyi hal” ve “haksız tahrik” indirimleri ile suça teşvik edilmesi açıklamada altı çizilen noktalardan oldu.

“Transların Direnişi Gezi Parkı Direnişinden Farksız”
Pembe Hayat LGBTT Derneği’nden Buse Kılıçkaya, translara yönelen nefret cinayeterine karşı herkesin hassasiyet geliştirmesi gerektiğini söyledi. Kılıçkaya, “bu hassasiyet Gezi Parkı direnişindeki ruhu taşımalı; zira transların direnişiyle Gezi Parkı direnişi arasında bir fark yok, direniş aynı direniş,” dedi.

Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneği Başkanı Kemal Ördek de devletin seks işçiliğini kabul ederek seks işçilerine güvenli çalışma alanları ve şiddete karşı koruma sağlaması gerektiğini ifade etti.

“Trans seks işçileri, zaten her gün fiziksel, cinsel, psikolojik ve ekonomik şiddete maruz kalıyorlar. Devletin yetkili birimleri seks işçilerine yönelik şiddeti “fuhuş” veya “genel ahlak” argümanlarını temel alarak yürüttüğü politikalarıyla bizzat artırıyor. Devlet, trans kadınları seks işçiliği dışındaki istihdam alanlarından koparan eğitim ve istihdamdaki her türlü transfobik ayrımcılıkla da yasal ve fiili önlemlerle mücadele etmelidir.”

Dernek ayrıca yaptığı basın açıklamasında Dora cinayetinin asıl katillerinin “trans seks işçilerinin hak taleplerini görmezden gelen ve en temel hakkımız olan yaşam hakkımıza kast edilmesine ses çıkarmayıp dolaylı yoldan destek olan herkes” olduğunu belirtti.

[Kaynak: kaosgl.org & aksam.com.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir