Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
“Kuşların ve Yaşam Alanlarının Korunması” Konulu Seminer Düzenlendi

“Kuşların ve Yaşam Alanlarının Korunması” Konulu Seminer Düzenlendi

TAIEX ve Orman ve Su İşleri III. Bölge Müdürlüğü tarafından Kolin Otel’de düzenlenen “Kuşların ve Yaşam Alanlarının Korunması” konulu seminere Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna ve çok sayıda yerli ve yabancı davetli katıldı.

Macaristan Kırsal Kalkınma Bakanlığı Doğa Koruma Bölümünden Andras Schidt, Avusturya Çevre Ajansından Protokol Başkanı Wolfgang Mattes, Orman ve Su İşleri Bakanlığından Ümit Bolat, Ankara Bölgesel Çevre Merkezinden Nafiz Güder, İstanbul Doğa Araştırmaları Derneğinden Osman Erdem, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinden İbrahim Uysal’ın konuşmacı olarak katıldığı konferansta açılış konuşması yapan Vali Güngör Azim Tuna; “Orman ve Su İşleri Bakanlığının taşra teşkilatı olan III. Bölge Müdürlüğümüzün TAIEX ile birlikte düzenlediği ‘Kuşların ve Yaşam Alanlarının Korunması’ seminerine hepiniz hoş geldiniz. Sizleri böyle bir vesile ile ilimizde ağırlamaktan memnuniyet duymaktayım. Kıymetli misafirler, değerli katılımcılar, ülkemiz,; farklı iklim koşullarının kesişim noktasında bulunmaktadır. Farklı yapı ve zenginlik, ülkemizin sahip olduğu tüm habitata yansımıştır. Bu çerçevede kuş faunasının da, her an değişip zenginleşebilecek yapı içerisinde olduğu açıktır. Ülkemiz konumu sebebiyle, kuşlar ve yaşam alanları açısından büyük önem arz etmektedir. Ülkemizin sahip olduğu böyle bir zenginliğin korunması temel görevlerimizdendir. Günümüzde bütün dünyada biyolojik çeşitlilik gibi bütün doğal ve kültürel varlıkların korunması için tedbirler alınması çalışmaları gündemin ön sıralarında yer almaktadır. Bu konularda ülkelerde iç yasal düzenlemeler ve uygulamalar yapılmakta çeşitli milletlerarası anlaşma ve sözleşmeler uygulamaya konulmakta ve takip edecek kuruluşlar oluşturmaktadır. Avrupa Birliği, pek çok direktif, yönetmelik ve karar yayınlamış, AB’ye üye ya da aday olan ülkelerin bu direktif, yönetmelik ve kararların uygulanması için gerekli yasal tedbirleri almasını şart koşmuştur. Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelere uyumun sağlanması gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki; sahip olduğumuz doğal ve kültürel değerlerimizin korunarak, gelecek nesillere bozulmadan aktarılması ve onlara yaşanabilir bir dünya bırakılması hem ulusal hem de uluslararası bir zorunluluk ve sorumluluktur. Bu duygu ve düşüncelerle seminerin başarılı geçeceğine olan inancımı belirtmek istiyorum. Seminerin düzenlenmesinde vermiş olduğu destekten dolayı TAIEX Ofisine, bu seminerin düzenlenmesinde çaba harcayan Bölge Müdürlüğümüze, değerli bilgi ve görüşlerini bizlerle paylayan konuşmacılara ve siz değerli katılımcılara teşekkürlerimi sunuyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum”. dedi.

Filtreler:

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir