Kuzey Ege Havzası Yönetim Kurulu Toplantısı Yapıldı

Kuzey Ege Havzası Yönetim Kurulu Toplantısı Yapıldı
15 Mayıs 2014

Kuzey Ege Havzası Havza Yönetim Kurulu’nun birinci toplantısı, Çanakkale Valisi Ahmet Çınar’ın başkanlığında Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Kongre Fuar Merkezi İçdaş Salonu’nda yapıldı. Kuzey Ege havzasında su yönetim politikalarının ele alındığı ve Devlet Su İşleri 25. Bölge Müdürlüğü 252. Şube Müdürlüğü’nün organizasyonuyla yapılan toplantıda Kuzey Ege Havzası Yönetim Heyeti belirlendi. Toplantıya, Kuzey Ege Havzası içerisinde bulunan Balıkesir, Çanakkale, Manisa, İzmir’in belediye yetkilileri ve havza yönetimiyle ilgili üst düzey bürokratları katıldı.

Yüzeysel sular ve yer altı sularının korunması için kurulan Kuzey Ege Havzası’nın Koordinatör Valisi olan Ahmet Çınar toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Çanakkale’nin havza yönetiminde koordinatör il olarak belirlendiğini belirtti. Çınar, sağlıklı, temiz ve kullanılabilir suyun çok önemli olduğunu, bu tür toplantıların dosya düzeyinde kalmaması ve her kesimin üstlendiği görevleri yerine getirmesi gerektiğini de ifade etti.

Uzmanların petrol savaşları döneminin ardından su savaşları döneminin başlayacağına dikkat çektiklerini de ifade eden Vali Ahmet Çınar, “Türkiye çöl olmasa da, su bakımından fakir bir ülke, bu nedenle su kaynaklarımızı akılcı kullanmamız gerekiyor” dedi.

Toplantının diğer açılış konuşmasını yapan DSİ 25. Bölge Müdürü Erol Şenöz, Kuzey Ege Havzası’nın Çanakkale’nin yüzde 31 ile Balıkesir, Manisa ve İzmir’den toplam 51 yerleşim alanından oluştuğunu belirterek, havzadaki su potansiyelinin koruma-kullanma dengesinin sağlanması ve su kaynaklarının gelecek kuşaklara aktarılması konusunda şu noktaya dikkat çekti:

“Kuzey Ege Havzasının doğal ve tarihi zenginliklerinin korunabilmesi havzada yaşayan insanların sosyo-ekonomik durumunun daha iyi duruma getirilebilmesi için doğal kaynakların miktarı dikkate alınarak havzadaki yerleşim yerlerinden, madencilik faaliyetlerinden, sanayi tesislerinden, tarım ve hayvancılık faaliyetlerinden ve turizm faaliyetlerinden kaynaklanan her türlü atığın baskı ve etkilerin azaltılmasına yönelik olarak koruma kullanma dengesi gözetilerek bütüncül bir havza yönetim stratejisi uygulanması gerekiyor.”

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sedat Kadıoğlu ise, bu çalışmanın AB zorunluğu olmadığını, insanlık için zorunluluk olduğunu, konuya entegre olarak yaklaşılması gerektiğini vurguladı.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir