“Kuzey Ege Hikayeleri” / Belgesel Film Gösterimi

21 Eylül 2012

‘Kuzey Ege Hikayeleri’ Belgesel Film Gösterimi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi İletişim Fakültesi ve İstanbul Dijital Kültür ve Sanat Vakfı işbirliğiyle 25 Eylül 2012 tarihinde saat 17:30’da Süleyman Demirel Konferans Salonu’nda gerçekleşecek.

İstanbul Dijital Kültür ve Sanat Vakfı tarafından kültürlerarası bir proje olarak tasarlanan “Kuzey Ege Hikayeleri” (North Aegean Narratives) projesi, 8 Türk ve 8 Yunanlı sanatçıyı bir araya getiriyor. Bu 16 sanatçı, 16 kısa yaratıcı belgesel filmi tamamladıkları çekimlerinde ‘Yakınlık ve uzaklığı yeniden düşünmek ? Karşı taraf ile yeniden bağlanmak’ ana temasını, kültür, cinsiyet, kimlik, toplumsal politika, çevre, din veya gelenek gibi farklı yönleriyle yorumluyor.

AB-Türkiye Kültürlerarası Diyalog Kültür ve Sanat Bileşeni (ICD-CA) programı altında, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tarafından desteklenen Kuzey Ege Hikayeleri Projesi, İstanbul Dijital Kültür ve Sanat Vakfı tarafından tasarlanmış olup Yunanistan’dan KEDE (Centre for Research and Action on Peace) ortaklığında gerçekleşen çok kültürlü bir sanat projesi. Projede Yunanistan’dan AEOLIS (Cultural Development Society of Lesvos Island), The University of the Aegean, Karpos (Centre of Education and Intercultural Communication), Hollanda’dan Avrupa Kültür Vakfı (European Cultural Foundation- ECF) ile Türkiye’den İzmir Ekonomi Üniversitesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Taşmektep, Mode İstanbul ve SOM Araştırma iştirakçi yer alıyor.

Medya alanında üretimde bulunan Türk ve Yunan sanatçıların işbirliği sayesinde iki kıyının halklarının yerel düzeyde buluşturulması amacı ile gerçekleşen ve hedef kitlesinde öncelikli olarak Türkiye’nin Kuzey Ege Bölgesi ve Çanakkale şehri bulunan projenin Çanakkale film gösterimi 25 Eylül 2012 tarihinde saat 17:30’da Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Süleyman Demirel Konferans Salonu’nda gerçekleşecek.

Projede yer alan 16 sanatçının isimleri şöyle: Dimitris Achlioptas, Giannis Adrimis, Sena Başöz, Sibil Çekmen, Gözde Efe, Zac Ioannou, Firuze Karaoğlu, Stratis Vogiatzis, Konstantinos Koukoulis, Özge Deniz Özker, Myrto Papadogeorgou, Alexandra Saliba, Deniz Şengenç, Georgia Tsismetzoglou, Melisa Üneri, Hande Zerkin.

Proje ile ilgili detaylı bilgi www.northaegeannarratives.org adresinden edinilebilir.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir