Lapseki Belediyesi Kuracağı Santralle Kendi Elektriğini Üretecek

16 Ekim 2012

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Çanakkale-Biga hattında 4 başvuruya lisansız elektrik üretim izni verdi. Elini çabuk tutan Lapseki Belediye Başkanı Gani Mehmet Ekim izinlerden birini kaptı.

Daha önceden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı çalışmalarından tecrübesi bulunan Ekim, kuracağı santralle hem belediyenin elektriğini bedavaya getirecek hem de Türkiye’ye elektrik satacak. Çanakkale’nin Lapseki Belediyesi, kuracağı 500 KW’lık enerji üretim santrali ile elektrik üretmeye başlayacak. Belediyenin tükettiği elektriğin iki katı üretime sahip olan santralde üretim fazlası elektrik devlete satılacak.

Lapseki Belediye Başkanı Gani Mehmet Ekim, Türkiye’de lisansız elektrik üretimine müsait iki yer olduğunu söyledi. Hatay’dan sonra Lapseki’nin de bu konuda büyük önem arz ettiğini belirten Başkan Ekim, “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın ilimizde lisansız elektrik üretimi yapılabileceğine dair duyurusu oldu. Çanakkale-Biga hattında dört firma, kurum ya da kişiye üretim izni verilebileceğini öğrendik. Lapseki Belediyesi olarak müracaatımızı yaptık. Müracaatımız bakanlık tarafından değerlendirilerek olumlu bulundu. Bursa’ya giderek anlaşmamızı imzaladık. İki yıl içerisinde 500 KW’lık enerji üretim santralini kurma izni verildi. Lapseki Belediyesi olarak her ay UEDAŞ’ a 25 ila 26 bin TL civarında elektrik parası ödüyoruz. 500 KW’lık enerji santraliyle, tükettiğimiz enerjinin iki katı kadar elektrik üreteceğiz. Hem paramız cebimizde kalacak hem de fazla üretimimizi devlete satacağız” dedi.

Enerji santralinin yaklaşık 1 milyon 600 bin liraya mal olacağını da belirten Ekim, “Belediye olarak bunun 600 bin lirasını kendi kasamızdan ödeyeceğiz. 1 milyon lirasını hibe yardımlarla almayı planlıyoruz. Avrupa Birliği, Kalkınma Ajansı ve Dünya Bankası bu projelere çok büyük kaynaklar aktarıyor. İlgili personellerimiz gerekli yazışmaları yapıyor. Şu ana kadar 400 bin TL finansman sağladık. Seçimle iş başına geldiğimizde vaat ettiğimiz projeler dışında bir gelişme oldu. Ben, belediyemize sağlıklı ve devamlı bir kaynak kazandıracağımıza inanıyorum. Tüm halkımıza hayırlı olsun” dedi.

[Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir