Lapseki’de Ev ve İş Yerleri Sular Altında

24 Şubat 2010

Çanakkale’nin Lapseki ilçesinde gece başlayan sağanak yağış sebebiyle tıkanan Çınarlı deresinin taşması sonucu Cumhuriyet mahallesindeki bazı ev ve iş yerlerinin bodrum katlarını su bastı.

Edinilen bilgiye göre gece başlayan ve sabah saatlerinde etkisini artıran sağanak yağmur, ilçe içinden geçen Çınarlı Deresi’nin dağlardan gelen ağaç dalları sebebiyle tıkanmasına sebep oldu. Köprü altlarından akacak yoğun su tıkanma sebebiyle dere taşınca Cumhuriyet mahallesi kısa sürede sular altında kaldı. Belediye ekipleri ile emniyet birimleri sabah 05.00 sıralarında mahalle arasında gezerek megafonlarla sel baskını olacağını belirterek vatandaşların dikkatli olmaları konusunda uyardı. Kısa sürede mahalleye yayılan sular çok sayıda ev ve işyerinin bodrum katlarının sular altında kalmasına sebep olurken, bölgede bulunan sağlık ocağının zemin katını da su bastı.

Ev ve iş yerlerinde uzun süre mahsur kalan vatandaşlar ise belediyeye ait vidanjörlerin suları boşaltması sonucu bulundukları yerden çıkabildi. Çanakkale-Bursa karayolunun sular altında kalması sebebiyle bir süre geçici olarak kapanan yol suların çekilmeye başlaması ile yeniden trafiğe açıldı. Aynı derenin Eylül ayı içinde de taştığını ve bölgenin sular altında kaldığını belirten vatandaşlar bu soruna çözüm bulunmasını isteyerek, “Eylül ayında da aşırı yağış sebebiyle Çınarlı deresi taşmıştı. Ev ve işyerlerimiz yine sular altında kalmıştı. Aynı manzara ile defalarca karşılaşıyoruz. Yetkililerin derede gerekli ıslah çalışmalarını en kısa sürede yapmasını istiyoruz. Evlerimizde mahsuruz. Zemin katlarımız sular içinde” dedi.

Bu arada belediye ekipleri bölgedeki suları tahliye etmek için çaba sarf ederken, sabah okullarına gidecek öğrencilerle işlerine gidecek vatandaşlar evlerinden dışarı çıkmadıkları için mahsur kaldı. Traktörlerle evlerinden tahliye edilen vatandaşlar zor anlar yaşadı.Bölgede su tahliye çalışmaları sürüyor.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir