Lapseki’de ‘Tarım İlacı’ Konusunda Panel Düzenlendi

Lapseki’de ‘Tarım İlacı’ Konusunda Panel Düzenlendi
18 Aralık 2008

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) öncülüğünde Çanakkale?nin Lapseki ilçesinde ithalatçı ülkelerin zirai ilaçlara getirdikleri kısıtlamalar konusunda panel düzenlendi.

Belediye Düğün Salonu?nda gerçekleştirilen panelin açış konuşmasını yapan Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Salih Çalı, tarımda kullanılan zirai ilaçların önemine değinerek, ?Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde düzenlemeyi planladığımız paneller serisinin ilkini Bursa’da yapmıştık. Şimdi de Çanakkale?nin Lapseki ilçesinde bu panelimizi düzenliyoruz. Panelde yaş meyve sebze üreticilerine ve ihracatçılara yönelik eğitim ve konuyla ilgili hassasiyet kazandırmayı amaçlamaktayız. AB ülkelerinin getirmekte olduğu kısıtlamalara adapte olabilmemiz için tarımsal etkinlik takvimini de göz önüne aldığımızda vakit kaybına asla tahammülümüz yok” dedi.

Panelin ilk amacının Tarım Bakanlığı, üniversite, üretici, ilaç bayii ve ihracatçı kesimleri bir araya getirerek çoğunluğunu bölge meyve sebze üreticilerinin oluşturduğu bir ortamda tartışılmasını sağlamak olduğunu kaydeden Dr. Çalı, “Bu panelle, tarım ilacı sorunlarına öncelikle üreticilerimizin ve ilgili diğer kesimlerin dikkatinin çekilmesi, ihracatta ve iç tüketimde konuyla ilgili teknik ve yasal gelişmelerden haberdar olunması, toplum sağlığı ve ekonomik önemi dolayısıyla alınacak önlemler hakkında kamuoyunun bilgilendirilmesi hedeflendi. Tarım sektörünün en önemli konularından ilk sırada yer alanı zirai ilaçların doğru kullanımı geliyor. Bu sebeple önümüzde en büyük sorun olarak duran bu konuda sektörün her kesiminin düşüncelerini almaktan yanayız? dedi. Çanakkale Tarım İl Müdürü İlkay Uçar da bu tür panellerle üreticilerin bilinçlendirildiğini belirtti.

Açılış konuşmalarının ardından Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Salih Çalı’nın oturum başkanlığına panele geçildi. Çanakkale Tarım İl Müdürlüğü Bitki Şube Müdürü Ömer Yıldız, Türkiye Tarım İlaçları Sanayicileri ve İthalatçıları Temsilcileri Derneği Genel Sekreteri Yılmaz Özmen, Zirai Mücadele İlaçları Üreticileri Derneği Genel Sekreteri Dr. Murat Kantarcı, Lapseki Ziraat Odası Başkanı Hasan Yıldırım, İlaç Bayii Levent Şencan ve İhracatçı Şerafettin Uğraşan ?Türkiye?de Tarım İlacı Sorunları ve Çözümünde Yeni Açılımlar? hakkında açıklamalarda bulundu. Toplantı sonunda ise panelistler izleyicilerin sorularını cevaplandırdı. Toplantıya Kaymakam Fahri Meral ile bine yakın üretici katıldı.
İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir