Lapseki’nin Hacıgelen Köyü 6 Aydır Susuz

25 Ocak 2011

Çanakkale’nin Lapseki ilçesine bağlı Hacıgelen köyü 6 aydır susuz. Susuzluğun nedeni, su borularının balçıkla kaplanarak tıkanıklığa yol açması.

Lapseki ilçesine 40 kilometre uzaklıktaki Hacıgelen köyüne bağlı 10 haneli Biberler mahallesinde su sıkıntısı 6 ay önce başladı.

Sular önceleri az aktı, 6 ay önce de tamamen kesildi.

Köylüler, 35 yıldır aralıksız akan sularının birden kesilmesi üzerine nedenini araştırmaya başladı. Yetkililere durumu bildirip yardım istedi.

Köye gelen mühendisler yaptıkları incelemede su borularının tıkandığını belirledi.

Değiştirilmesini isteyen köylülere de boruları temizleyerek kullanmaya devam etmeleri söylendi.

İş başa düşünce köylüler bir araya gelerek tıkalı olan 2 kilometre uzunluğundaki su borularını açmak için çalışma başlattı.

Köylüler su borularını içine saldıkları demir çubuklarla temizleyip açmaya başladı.

Günlerdir su borularını açmak için seferber olan köylüler yetkililerin duyarsızlığına da isyan etti.

Temizlenmek üzere açılan su borularının içinin yarıdan fazlasının balçıkla kaplanarak tıkandığı ortaya çıktı. Köylüler, 35 yıldır aynı borulardan akan suyu içtiklerini söyledi.

Köylüler, “Su borularının tıkanması üzerine buraya gelen mühendisler bize ‘boruları temizleyip kullanmaya devam edin’ dedi. Başka da bir şey söylemediler. Ancak su borularını temizlemeye başladığımızda ürkütücü manzarayla karşılaştık. Ama biz fakir bir köyüz. Köyümüz 10 haneli. Bu yüzden muhtarlık yok. Hacıgelen Köyü’ne bağlıyız. Hayvancılık ve ormancılıkla geçimimizi sağlıyoruz. Getirebileceğimiz başka suyumuz da yok. Bu suyu kullanmak zorundayız. Yetkililer sesimizi duysun” diye konuştu.

[Kaynak: CNN Turk]

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir