“Lider Çocuk Tarım Kampı” Etkinliği Gerçekleştirildi

13 Haziran 2015

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca 81 ilde “Lider Çocuk Tarım Kampı” adı altında İlköğretim 4. Sınıf öğrencilerine yönelik doğa bilinci ve çevre farkındalığını kazandırmak, tabiatla buluşmalarını sağlamak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenliği hakkında bilgi vermek amacıyla bir kamp etkinliği düzenlendi.

Bu kapsamda düzenlenen etkinlik İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce Çanakkale’de de 09-10-11 Haziran 2015 tarihlerinde 3 gün süre ile İl Milli Eğitim Müdürlüğünce belirlenen Mustafa Kemal İlkokulu 4. Sınıf/B şubesi öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirildi. Etkinliğin başlangıcında, İl Müdürlüğü toplantı salonunda yapılan tanışma toplantısında İl Müdürü Erdem Karadağ, çocuklara hitaben kısa bir konuşma yaptı. İl Müdürü konuşmasında “Şehirde yaşayan toprağı, bitkiyi ağacı tanımayan çocuklarımızı, lider çocuk tarım kampı adı altında bir etkinlikle doğayla buluşturmayı amaçladık, bu kamp ile çocuklarımız doğayı daha yakından tanıyacaklar tarım nasıl yapılıyor, gıda ürünleri nasıl üretiliyor tarladan sofraya nasıl geliyor bunu görecekler, kırsalda yaşayan çiftçilikle uğraşan insanlarımızı görüp daha yakından tanıyacaklar” dedi.

“Lider Çocuk Tarım Kampı” etkinliğinde öğrencilere İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün işleyiş biçimi, gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenliği, ALO-174 Gıda Hattı, ekmek israfı, tarım topraklarının oluşumu, kullanımı, erezyon, konularında İl Müdürlüğü toplantı salonunda konu uzmanları tarafından sunum yapılarak bilgiler verildi. Daha sonra İl Müdürlüğü Toprak, Yaprak ve Su Analiz Laboratuvarı, Çanakkale Arı Yetiştiricileri Birliği Bal Paketleme Tesisi ve Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğü, Sarıcaeli ve Aşağıokçular köyünde domates-salatalık seraları, Saraycık köyünde Erken Uyarı ve Tahmin İstasyonu ve soğuk hava deposu, Işıklar köyünde kiraz ve çilek bahçeleri, Özbek köyünde Alternatif Enerji Kaynaklarının Kullanımı (Güneş Kolektörü) İle Yarı Bodur Elma Bahçesi Tesisi, Kumkale köyünde çeltik, domates, kavun, biber tarlası, Çıplak ve Tevfikiye köylerinde büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık işletmeleri ziyaret edilerek öğrencilere yetiştiricilik hakkında bilgiler verildi.

Öğrenciler kamp boyunca temel bilgilerin yanı sıra uygulama, yerinde inceleme, çiftçi aileleri ile tanışma kaynaşma ve birlikte piknik yapma gibi sosyal faaliyetlerde bulunma şansı yakaladı. Kamp etkinliği sonunda 26 çocuğa katılım belgesi verilerek etkinlik sonlandırıldı.

[canakkale.tarim.gov.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir