LİMAN BAŞKANLIĞI’NA TURMEPA’DAN EĞİTİM DESTEĞİ

09 Aralık 2016

Çanakkale Liman Başkanlığı, 5 – 13 Aralık tarihleri arasında sorumluluk sahasında yer alan balıkçı barınaklarında mesleki konularda farkındalık ve bilgilendirme eğitimleri düzenliyor. DenizTemiz Derneği/ TURMEPA da hazırlanan eğitim programına çevre ve deniz eğitimleriyle katkıda bulunuyor.

Çanakkale’nin Lapseki, Çardak, Şevketiye, Yeniköy, Kavak, Ece Limanı, Güneyli ve Gelibolu bölgelerinde Çanakkale Liman Başkanlığı uzmanları tarafından verilmekte olan eğitimler; tekne kaydı, cins/makine değişikliği, tadilat, ölçme kriterleri, belge alınma nedenleri, tekne cinsine göre yeterlilik belgeleri, idari yaptırımlar, bağlama kütüğü uygulamaları, satış, nakil, cezai işlemler, vize ve sık karşılaşılan hatalar gibi konuları kapsıyor. Balıkçıların sıkça karşılaştığı sorunlar üzerine yapılan bu eğitim çalışmasına TURMEPA da destek veriyor. Dernek, program çerçevesinde yapacağı sunumlar aracılığıyla balıkçıların çevre bilinci konusunda bilinçlenmesine katkı sağlarken, Çanakkale’de Ocak ayından bu yana devam eden Çanakkale Deniz Aşıkları Projesi’ni hedef kitlesiyle paylaşma fırsatı da buluyor.

Çanakkale Boğazı ekosistemine dair geniş kapsamlı eğitim programı

TURMEPA tarafından MITSUI & CO., Ltd. Çevre Fonu hibesi ve İÇDAŞ A.Ş. desteğiyle Ocak ayında hayata geçirilen “Çanakkale Deniz Aşıkları – Çanakkale İçin Mavi Adım” Projesi Çanakkale Boğazı’nın özellikle insan kaynaklı tehditlerle karşı karşıya olduğuna dikkat çekmek ve bu konuda toplumda farkındalığı artırmak için Merkez, Lapseki, Eceabat, Gelibolu, Gökçeada ve Bozcaada ilçelerinde 2018 yılına kadar devam edecek. Özellikle Boğaz’a doğrudan etkisi olan kişilere birebir uygulanması amaçlanan projenin hedef kitlesini üniversite öğrencileri, balıkçı kooperatifleri, yerel yönetimler, özel sektörden üst düzey isimler, turizm sektörü çalışanları oluşturuyor. Bu çerçevede, projenin Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi ile Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi akademisyenlerinden oluşan Eğitim Danışma Kurulu, eğitim konseptlerinin gerçek hayatı yansıtan bir formatta geliştirilmesine özen gösterdi. Yerinde eğitimler, toplu eğitimler ve kongreler şeklinde aşamalandırılan proje ile öğrenilenlerin içselleştirilmesini sağlamak hedefleniyor. Yetişkinlere uygulanacak eğitimlerin etkisinin belirlenmesi amacıyla, tüm katılımcılara ölçme ve değerlendirme testleri uygulanacak ve proje sonunda TURMEPA tarafından yayınlanacak.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir