Lise Öğretmenleri Proje Danışmanlığı Eğitimi Çalıştayı Yapıldı

Lise Öğretmenleri Proje Danışmanlığı Eğitimi Çalıştayı Yapıldı
07 Şubat 2014

TÜBİTAK-BİDEB tarafından düzenlenmekte olan Liseler Arası Araştırma Projesi Yarışmalarına katılacak öğrencilere danışmanlık yapacak öğretmenlere Proje Danışmanlığı Eğitimi vermek amacıyla; “Lise Öğretmenleri -Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik- Proje Danışmanlığı Eğitimi Çalıştayı” TÜBİTAK-BİDEB desteği ile 25 Ocak-02 Şubat 2014 tarihleri arasında, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi, Kimya Bölümü, Organik Kimya Anabilim Dalı Başkanı, Prof. Dr. Mehmet AY koordinatörlüğünde gerçekleştirildi.

Araştırma Projesi Eğitimi Çalıştayı, 25 farklı ilden toplam 40 gönüllü katılımcı ile birlikte, 8 alan danışmanı, 8 davetli konuşmacı, 2 sosyal bilim danışmanı ve 7 teknisyen ve 2 yardımcı personel tarafından gerçekleştirildi.

Sekiz gece-dokuz gündüz süren çalıştay boyunca katılımcılara, araştırma projesi hazırlanmasında izlemeleri gereken yol konusunda uygulamalı bilgiler verilerek, proje hazırlama sürecinin yaşatılarak öğretilmesi amaçlandı. Yoğun bir çalışma ve eğitimin yer aldığı çalıştay süresince katılımcılar, ikili guruplar oluşturdu. Çanakkale Onsekiz Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik, Kimya ve Biyoloji Bölümü Laboratuarlarında, çalıştaya katılan akademisyenlerin danışmanlığında tasarladıkları 20 projenin deneysel-uygulamalı çalışmalarını gerçekleştirdiler.

Çalıştay süresince, “Araştırma Projesi Eğitimi” dışında uzman eğitmenler yönetiminde, “Güne Güzel Başlayalım, Yenilik Üzerine, Varlama, Çok Yönlü Düşünme ve Ezber Bozma, İletişim Kurma Yöntemleri ve Bilimsel Farkındalık, Bilim Dili Olarak Türkçe, Bilimsel Tarih Atölyesi” gibi uygulamalı etkinlikler de yapıldı. Ayrıca ÇOMÜ kütüphanesi, FEF laboratuarları ve ÇOBİLTUM Merkez Laboratuarı inceleme gezileri ile, Gelibolu tarihi yarımadası Şehitlikler ziyareti ve Çanakkale şehir merkezi tarihi ve kültürel tanıtımı gerçekleştirildi.

Yapılan değerlendirmeler sonucunda “Yıldızların Döndürülmesi ile Oluşan Cisimlerin Hacimleri” konulu matematik projesi ile Grup Yıldız (İbrahim Karapür/Düzce Fen Lisesi ve Sıddıka Öcal/Mustafa Gürkan Anadolu Lisesi) çalıştay birincisi, “Kolonyada Metanol Tespiti” konulu kimya projesi ile Grup Marmara Cansu Battal/Özel Emine Örnek Anadolu Lisesi ve Ufuk Mutlu/Adapazarı Enka Okulları) çalıştay ikincisi, “Ev Yapımı ve Endüstriyel Üretim Yoğurtlarda pH ve Probiyotiklik İlişkisi” konulu biyoloji proje ile Grup 2K (Umut Gönen/Kocasinan Ahmet Eren Anadolu Lisesi ve Tuncay Şakir/ Kırşehir Yusuf Demir Bilim ve Sanat Merkezi) çalıştay üçüncüsü oldu.

[comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir