Lone Pine Anıtı’nda Anma Töreni

Lone Pine Anıtı’nda Anma Töreni
25 Nisan 2011

Anzak törenlerinin 96. yıldönümü etkinlikleri kapsamında sabah gerçekleştirilen şafak ayininin ardından Avustralya Anıtı’nda da tören düzenlendi.

Avustralya Anıtı’ndaki (Lone Pine) tören, Avustralya Savunma Kuvvetleri Bandosu ve Korosu’nun konseri ve Avustralya Muhafız Birlikleri tarafından oluşturulan merasim kıtasının yerini alması ile başladı. Törende konuşan Avustralya Gazi İşleri Bakanı ve Anzak 100. yılından sorumlu Başbakan Yardımcısı Warren Snowdon, Çanakkale Savaşı’nda ölen 4 binin üzerindeki Avustralyalı askerin mezarının nerede olduğunun bilinmediğini belirterek, “Arkamda gördüğünüz duvarda bu askerlerin isimleri yazılı. 1915 Ağustos’undaki muharebelerde bizimle beraber savaşan 700 Yeni Zelandalı kardeşimizi de burada anıyoruz. Burası, savaşmak için dünyanın öbür ucundan Türk topraklarına gelen iki küçük ülkenin savaştan nasıl etkilendiğini bize anımsatmaktadır. Bu savaşın bedeli ağır oldu. Lone Pine’da dört gün süren muharebelerde 2 binin üzerinde Avustralyalı ve 6 bin 900’ün üzerinde Türk askeri hayatını kaybetti. Bu kayıplar sayesinde Anzaklar bir miktar taktik değerlerini geliştirme fırsatını buldu” dedi.

Snowdon, Çanakkale Savaşı’nda hayatını kaybeden askerlerin 1915 yılında buradaki ve daha sonra Avrupa’daki vahim savaşlarda gösterdiği dirayetten çok şey öğrendiklerini de belirterek, “Lone Pine Muharebesi’nde her iki taraf da cesurca savaştı. Anzaklar bir süreliğine bile olsa bu bölgeyi güçlü düşmanlara karşı elinde tuttu. Fakat genç nesillerimiz bu geçici zaferin bedelinin ne kadar ağır, ne kadar yıkıcı olduğunu daha sonra fark etti. Biz de şu an onları düşünmek ve anmak için duruyoruz. Bu cesur siper kazıcılarını, bu kahramanları saygıyla anıyoruz ve onlardan öğreniyoruz. Bu savaşta ölen askerlerin hizmeti ve fedakarlığı savaşın şartlarını ve etkilerini daha iyi anlamamızı sağladı. Bu sayede tehlikeye attığımız kişilere daha iyi bakabiliyoruz. Günümüzde dünyanın herhangi bir yerindeki kuvvetlerimiz içlerinde Anzak ruhunu taşıyorlar. Bu dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek umuduyla bize hizmet ediyorlar ve bizim için savaşıyorlar” diye konuştu.

“BU SAVAŞIN EN ÖNEMLİ ÖZELLİĞİ ASKERLER ARASINDA KURULAN DOSTLUK BAĞIYDI”
Avustralya Gazi İşleri Bakanlığı Müsteşarı Ian Campbell ise, törenin gerçekleştirildiği bölgede 1915 yılında 7 günde çok sayıda kişinin hayatını kaybettiğini belirterek, “Biz ne yazık ki, burayı o günkü haliyle göremiyoruz. Çığlıkları duyamıyor, göğüs göğse çarpışmanın şiddetini hissedemiyoruz. Ayaklarımızın altında tavşan yuvası gibi siperlerin içinde kısılı kalmanın ortaya çıkardığı klostrofobi duygusunu hissedemiyoruz. Bu savaşın en önemli özelliği askerler arasında kurulan dostluk bağıydı. Bu dostluk savaşın en önemli özelliklerinden birisiydi. Savaş farklı geçmişleri olan, sivil hayatta belki de asla bir araya gelemeyecek insanları bir araya getirmişti. Bu dostluk savaşın dehşetine karşı bir kalkan oluşturmuş, zor şartlar altında yüzlerde bir gülümsene oluşturabilmiş, umutları ayakta tutmuştur” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından ilahiler okunup dua edildi. Tören anıta çelenklerin konulması ve ulusal marşların çalınması ile sona erdi. 8 bine yakın Avustralya ve Yeni Zelandalı Anzak, törenin ardından mezarları ziyaret edip çiçek bıraktı.

Törene Çanakkale Vali Yardımcısı Ali Partal, Avustralya Hava Kuvvetleri Komutanı Hava Mareşal Mark Binskin, Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Murray McCully, Avustralya Gazi İşleri Bakanı ve Anzak 100. yıldönümü törenlerinden sorumlu Başbakan Yardımcısı Warren Snowdon, Yeni Zelanda Savunma Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Rhys Jones, Avustralya’nın Ankara Büyükelçisi Ian Biggs, Yeni Zelanda’nın Ankara Büyükelçisi Tony Browne, Avustralya Gazi İşleri Bakanlığı Müsteşarı Ian Campbell, Eceabat Kaymakamı Bülent Uygur ile askeri, mülki erkan ve 11 ülkenin diğer temsilcileri katıldı.

ANZAK TÖRENLERİ SONA ERDİ
Anzak törenlerinin 96. yıldönümü etkinlikleri Yeni Zelanda Anıtında yapılan tören ile sona erdi.

Conkbayırı’ndaki Yeni Zelanda Anıtı’ndaki tören, Yeni Zelanda Hava Kuvvetleri Bandosu’nun konseri ile başladı. Törende bir konuşma yapan Yeni Zelanda Savunma Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Rhys Jones, 96 yıl önce yaşanan savaşa katılan bir gazinin anısını anlattı. Konuşmadan sonra çelenk koyma töreni yapıldı ve barış duaları ile anma kasidesi okundu. Tören ulusal marşların çalınması ile sona erdi. Yeni Zelanda Anıtında gerçekleştirilen tören ile Gelibolu Yarımadası’ndaki Anzak törenleri sona erdi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir