Maden Ocağında Arkadaşlarını Kaybeden İşçiler, Öz’ü Dinledi…

Şebnem Göksel
02/12/2015
02 Aralık 2015

Ankara’dan Çanakkale’ye hareket eden Öz, göçükte arkadaşlarını yitiren işçileri bu sabah, Yenice CHP İlçe Başkanı Mehmet Gerçek ile maden ocağında ziyaret etti. Öz, Göçükte yaşamını yitiren Havran Kocaseyid Köyünden Üzeyir Özçetin’in çalışma arkadaşlarına taziyeleri iletti ve geçmiş olsun dileklerini ifade etti.
Yenice ilçesi Kalkım-Edremit yolu üzerinde Hanlar mevkiinde özel bir firmaya ait 10 odalı Kurşun Madeninin bir odasında dün akşam saat 19.00 sıralarında göçük meydana geldi. Olay Yeri İnceleme Ekibiyle birlikte maden ocağında incelemelerde bulunan Öz, Bilirkişi raporuyla birlikte konunun takipçisi olacaklarını ifade ederek, “Yaşanan göçük nedeniyle bir emekçi kardeşimizi daha kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz, dilerim bundan önceki maden facialarında olduğu gibi işletmenin maliyet azaltıcı önlemleri dolayısı ile bir kusuru olmasın. Yetkililerin konuyu enine boyuna araştıracaklarına inandığını kaydeden Öz, bir kusur söz konusu ise bu konuda gereği yapılmalıdır” dedi. Burada madencilerle sohbet eden Çanakkale Milletvekili Öz, Türkiye’nin artık maden kazalarında ölümlerin fıtrattan olmadığı bir çalışma düzenini yaşama geçirmesinin bir zorunluluk olduğunu ifade etti.
Madende meydana gelen kazadan, yaralı olarak kurtulan Yenice Karaydın köyünden Güner Orhan’ı da evinde ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini sunan Öz, büyük bir badire atlattınız, dilerim Allah’tan bir daha böyle acı bir tecrübe yaşamayız diyerek aile fertleri ile birlikte oldu.

Olay Nasıl Meydana Geldi?

Geçtiğimiz günlerde Kalkım – Edremit yolu üzerinde Hanlar mevkinde özel bir firmaya ait 10 odalı kurşun madeninin bir odasında göçük meydana geldi. Göçük altında 2 kişinin kaldığı bilgisi üzerinde Kalkım itfaiye ekipleri ve maden firması çalışanları olay yerinde çalışma başlattı. Ve yapılan çalışma sonucunda, Güner Orhan (42) göçük altından sağ olarak kurtarıldı.

Hafif yaralı olan Orhan, Edremit Devlet Hastanesine gönderildi. Aynı odada birlikte çalıştığı 32 yaşındaki Üzeyir Özçetin ise yaşamını yitirdi. Göçüğün, madenin tek odasında meydana geldiği, her odada 2 kişi çalıştığı için göçük altında başka kalanın olmadığı belirtildi. Olayla ilgili incelemeler sürüyor.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir