Madenciler Altın Çıkarma Hayallerini Bırakmıyor!

Şebnem Göksel
30/11/2015
30 Kasım 2015

Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü verilerine göre Çanakkale’den Aydın’a, İzmir’den Afyon’a kadar olan Ege Bölgesi’nde altın aramasının yapılabileceği ve hala Türkiye’nin altın rezervlerinin yüzde 90’ının yer altında bulunduğu belirtildi.

2 milyar dolarlık altın!

Son olarak Balıkesir’in İvrindi ilçesinde, bir firma tarafından Madra Dağı’nda yaklaşık 3 yıl süren sondajlar sonucu tespit edilen altının çıkarılması için yasal prosedürün tamamlanması bekleniyor. Sondajlarda, 50 bin metrekare alanda değeri 2 milyar dolar olarak hesaplanan altın rezervi tespit edildi. Arama çalışmalarını tamamlayan ve madeni çıkartmak için yasal başvuruları yaparak prosedürün tamamlanmasını beklemeye başlayan firmanın yetkilileri, bölgede 25 milyon dolarlık yatırım planladığını açıkladı.

MTA Genel Müdürlüğü verilerine göre ise Türkiye’deki altın rezervinin yüzde 90’ı halen yeraltında keşfedilmeyi bekliyor. Yer bilimciler Türkiye genelinde 6 bin 500 ton civarında altın olduğunu hatırlatırken MTA’nın tespitlerine göre Ege Bölgesi’nde Bursa-Balıkesir arasında İvrindi-Sülüklüköy-Beyköy bölgeleri, Afyon-Kütahya arasında Dağardı, Karaağaç ile İzmir-Aydın arasında Emirli, Bozdağ, Arapdağı bölgeleri, İzmir Çanakkale arasında Kartaldağ, Şahinli, Madendağ, Pirentepe, Altınoluk ve Bergama bölgelerinde zengin altın yatakları bulunduğu kaydedildi. Ayrıca işletilmesi için hazırlıkları sürdürülen başlıca altın yataklarının ise Bergama Ovacık, Havran Küçükdere, Uşak Eşme, Salihli altın yatakları olduğu kaydedildi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir