Mahal Sanat, Aralık Ayında “Göç” Temasını İşliyor

Mahal Sanat, Aralık Ayında “Göç” Temasını İşliyor
04 Aralık 2013

Mahal Sanat, Aralık ayı boyunca “Kadın ve Göç” konulu Avrupa Birliği (AB) destekli Uluslararası proje kapsamında hayata geçirilecek farklı sanat etkinliklerini Çanakkalelilerle buluşturacak.

“Sınırların Ötesinde” Fotoğraf Sergisi
Mahal Sanat Aralık ayı etkinlikleri, Fransız Kültür Merkezi işbirliğiyle Çanakkale’ye getirilen “Sınırların Ötesinde” fotoğraf sergisiyle başlayacak.

20. yüzyılın son çeyreğinde uluslararası göç hareketleri yoğunlaşırken, insan dolaşımı birçok ülkeyi etkileyen küresel ölçekte önemli bir olgu haline geldi. “Sınırların Ötesinde” (Beyond the Borders) röportajı ile 2011 Bourse du Talent ödülüne layık görülen fotoğrafçı Mathias Depardon, objektifi aracılığıyla bilinmeyen bir Altın Şehir’e açılan kapı olarak görülen Avrupa limanlarındaki göçmenlerin zorlu yolculuğuna tanıklık ediyor. Mathias Depardon’un iz bırakan bu çarpıcı fotoğraf dizisi, acımasız ve uzak bir dünyanın mutsuz insanlarına bir yüz kazandırırken, umudun gücüne adanmış bir hikayeyi anlatıyor.

8 Aralık Pazar günü saat 18.00’da, fotoğrafçı Mathias Depardon’un da katılacağı resepsiyonla açılacak sergi, 29 Aralık tarihine kadar Mahal Sanat’ta gezilebilecek.

Marsilya Dynamo Tiyatrosu “Git Gidebildiğin Yere”
9 Aralık Pazartesi günü yine saat 18.00’da, Marsilya’dan Dynamo Tiyatrosu’nun bir göç hikayesini anlatan “Git Gidebildiğin Yere” oyunu, MAHAL’e özgü bir uyarlama ve video gösterimleri eşliğinde sahnelenecek.

Türkiye-Suriye sınırında başlayıp, Belçika’nın Ostende şehrine, oradan da Marsilya’ya uzanan oyunda, Kardelen’in mücadeleli göç öyküsü üç farklı yazar tarafından anlatılıyor: İlk bölümünde Türk yazar Sedef Ecer, hayali bir ülkeden yola çıkan, Türkiye’den geçerek illegal yollardan Avrupa’ya ulaşmaya çalışan üç kadınla, onların hikayesini çağdaş sanat enstalasayonuna dönüştüren bir sanatçının öyküsünü anlatıyor. İkinci bölümde Fransız yazar Michel Bellier, onlar ve onlar gibi kadınların illegal yollardan Fransa’ya geldiklerinde nasıl köleleştirildiklerini, üçüncü bölümdeyse, Belçikalı yazar Stanislas Cotton, bir kadın karakterin Brüksel’de başına gelenleri şiirsel bir dille anlatıyor. Marsilyalı yönetmen Joelle Cattino’nun video ve müzik dilini de kullanarak yönettiği ve Marseille Provence 2013 programında yer alan oyun 2013 yılında birçok prestijli tiyatroda oynandı, 2014 yılında da Marsilya ve Belçika’nın önemli tiyatrolarına turneye gidecek.
Yazarlar : Sedef Ecer, Michel Bellier ve Stanislas Cotton
Yönetmen : Joëlle Cattino
Oyuncular: Sylvie Amato, Joëlle Cattino, Sedef Ecer, Blanche Van Hyfte, Aïssa Busetta ve Fehmi Karaarslan.

“Kadın ve Göç” konulu sanat atölyeleri
11 Aralık tarihinden itibaren ise, kadın göçüne odaklanan, Belçika, Fransa ve Romanya ortaklığında CABININ-Çanakkale Bienali İnisiyatifi tarafından Çanakkale Belediyesi’nin katkılarıyla hayata geçirilen ve Avrupa Komisyonunca desteklenen “Çağdaş Bir Yolculuk” projesi kapsamında, Sedef Ecer, Michel Bellier ve Joelle Cattino tarafından gençlerle 2 haftalık yaratıcı yazım ve tiyatro atölyesi düzenlenecek. Göçmen kadın hikayelerine yoğunlaşacak atölyelere katılacak gençler tiyatro yazımı, gerçek hayatlardan hareketle kurgu öyküler anlatma, sahneleme gibi farklı konularda bilgi ve beceri kazanacak.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir