Mahal’de Mıgırdiç Margosyan ile Söyleşi ve İmza Günü

Mahal’de Mıgırdiç Margosyan ile Söyleşi ve İmza Günü
25 Şubat 2014

Ece Ayhan Sivil Girişimi ve İHD Çanakkale Şubesi işbirliğiyle 1 Mart 2014 Cumartesi saat 16.00’da gerçekleştirilecek söyleşi ve imza gününde yazar Mıgırdiç Margosyan, MAHAL’de okuyucularıyla buluşacak.

“Her insanın esas anavatanı, çocukluğudur”
Ece Ayhan Sivil Grişimi üyesi gazeteci-yazar Ragıp Duran, yazar Mıgırdiç Margosyan’ı şu cümlelerle tanıtıyor:

“Mıgırdiç Margosyan, Diyarbekirli Ermeni çocukluğunu, Gavur mahallesini, o daracık sokakları, kiliseyi, anasını, babasını, akrabalarını, arkadaşlarını, rahibi… kısacası insanları ve kenti anlatırken, 40’lı yıllardan siyah-beyaz bir nostalji belgeseli. Ama çok canlı, hatta çok renkli portreler, olaylar var Margos Ustanın satırlarında. 1992’de yayınlanan ‘Gavur Mahallesi’ başlıklı kitapla Türkiyeli okurun karşısına çıkan yazar, aynı yıllarda Marsilya’dan Los Angeles’e, Erivan’dan Roma’ya kadar dünyanın dört bir yanında tanınmaya başladı. “Bir Ege kentindeki okur sohbetinde, adamın biri kalktı, ‘Margos Bey, ben Diyarbakır’da yaşamadım, Ermeni de değilim, ama sizin anlattıklarınızın neredeyse aynını ben de çocukluğumda burada yaşadım’ dedi”. Çok özel belki de çok yerel olmak, aslında galiba geneli ve evrenseli iyi yakalamak anlamına geliyor.
Margosyan, lise okumak için geldiği İstanbul’dan 35 yıl sonra döndü doğum kentine. Orayı da burayı da, öbür tarafı da, giysileri, yemekleri, yüzleri, kahkaha ve gözyaşlarını… İtalyan Yeni Gerçekçiliğini sinema diliyle yazdı öykülerinde, romanlarında, köşe yazılarında.
Margos Usta halen İstanbul’da Aras yayınevini yönetiyor, Evrensel gazetesinde yazıyor, Halkların Demokratik Partisi’nde Parti Meclisi üyesi.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir