Mahalle Sakinlerinden Baz İstasyonuna Tepki

Mahalle Sakinlerinden Baz İstasyonuna Tepki
20 Aralık 2011

Çanakkale’nin Esenler Mahallesi Demokrasi Caddesi’ndeki Çevre Gönüllüleri Derneği Hatıra Fidanlığı’na iki GSM şirketince ortaklaşa kurulmaya başlanan baz istasyonu, mahalle sakinlerinin tepkisine yol açtı. Toplam 8 okulun bulunduğu bölgeye baz istasyonu istemediklerini belirten mahalleli, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’dan kaldırılacağı sözü alınca eyleme son verdi.

Çanakkale’de iki GSM şirketi, Esenler Mahallesi’ndeki Demokrasi Caddesi’nde bulunan Çevre Gönüllüleri Derneği Hatıra Fidanlığı’na baz istasyonu kurmak için belediyeye başvurdu. Belediye encümeninden 6 ay önce alınan iznin ardından iki GSM şirketi 10 gün önce üst kısmına yansıtıcı monte edilecek olan yüksek bir direk kurmak için çalışmalara başladı. Mahallede Yükselen baz istasyonu direği vatandaşların tepkisini çekti. Kurulmaya başlanan baz istasyonunun kaldırılması için dün akşam saatlerinde bir araya gelen mahalle sakinleri eylem yaptı. Baz istasyonunun tamamlanmasına izin vermeyeceklerini belirten mahalleli, “Bu bölgede toplam 8 okul bulunuyor. Bize sormadan buraya baz istasyonu kurulmasına nasıl karar verdiler. Biz burada baz istasyonu istemiyoruz” sözleriyle tepkilerini dile getirdi.

BAŞKAN İKNA ETMEYE ÇALIŞTI
Çanakkale Belediye Başkanı CHP’li Ülgür Gökhan, sabah saatlerinde Demokrasi Caddesi’ne gelerek, baz istasyonu önünde tekrar toplanan vatandaşları ikna etmeye çalıştı. Başkan Gökhan, “Bu direğin tepesine konacak yansıtıcı 10 metre çevresini etkiliyor. Buraya konulmasının sebebi; Esenler Mahallesi giderek büyüyen bir mahalle. Daha çok insan cep telefonu kullandığı için kapasitenin yükseltilmesi gerekiyor. Ben çevreciyim ve çevrede kimsenin de zarar görmemesini isteyenlerdenim. Ama ben aynı zamanda kentimin, teknolojinin bütün olanaklarından yararlanmasını isteyen bir belediye başkanıyım. Dolayısıyla çatıların üzerinde kaçak kuçak gizli saklı olan baz istasyonları son derece tehlikeli. Çünkü yandaki komşusuna hemen 3-5 metre mesafede. Ama bu alan en yakın yerleşim alanına 10 metreden uzak” diye konuştu.

İKNA EDEMEDİ, KALDIRMA SÖZÜ VERDİ
Başkanın sözleri mahalle sakinlerini ikna etmeye yetmedi. Mahalle sakinlerinden Hatice Ünal, Başkan Gökhan’a, Kazdağları’nda altın aranması konusunda bir süre önce yaptığı “Kadınlarımızın bileziklerini verelim buradan defolsun gitsinler” sözlerini hatırlatıp, aynı duyarlılığı baz istasyonu konusunda da göstermesini istedi. Mahalleliyi ikna edemeyen Başkan Gökhan, “Ben sizin yöneticiniz değilim. Ben sizin temsilcinizim. Sizin istemediğiniz bir şeyi benim yapmam söz konusu değil. Bu baz istasyonunu buraya emri vaki olarak gelmedi. Planlanarak geldi. Ama siz bunu istemediniz. Başımın üzerinde yeriniz var. O zaman bu baz istasyonunu buraya kurdurmayacağız” dedi. Başkan Gökhan’ın söz vermesi üzerine mahalle sakinleri eylemlerini sona erdirdi.

[Kaynak: canakkaleninrehberi.com]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir